برخلاف حمایت سران سه قوا از تولید، برخی از صنایع بزرگ کشور درحال مصادره میباشند!

هشدار رئيس مركز تجارت جهانی ایران نسبت به خطرات مصادره صنایع توسط بانکها

علیرغم فرمایشات و دستورات مقامات ارشد نظام، متأسفانه باز هم شاهد این واقعیت هستیم که برخی از بانکها با وجود اینکه هنوز پرونده مطالبات شان در دادگاه در حال رسیدگی میباشد و هیچ حکم قطعی ندارند، با اِعمال نفوذ در برخی از دستگاهها نسبت به توقیف و مصادرۀ کارخانجاتی که در ایران و حتی در دنیا نمونه و برجسته هستند اقدام نموده اند!!

محمدرضا سبزعليپور رئيس مركز تجارت جهاني ايران در دیدار با جمعی از مدیران و صاحبان صنایع طی سخنانی نسبت به خطرات مصادره صنایع کشور و کارخانجات بخش خصوصی توسط بانکها شدیداً هشدار داد و گفت: اظهارات و سخنان سران محترم سه قوا در مجامع و نشستهای مختلف در خصوص حمایت همه جانبه از تولید و صنایع و همچنین ساماندهي و رفع مشكلات جامعه، ايجاد امنيت اقتصادي، اعتماد و احترام به فعالان اقتصادی بخش خصوصي، همگی نشان از توجه، حسن ‌نظر و تدبير و تأکید اين بزرگواران به دلگرمي صاحبان سرمايه و صنایع و افزايش ضريب امنيت سرمايه‌ گذاري داخلي و خارجي در کشورمان را دارد.

وي افزود: با يك نگاه سطحي به وضعيت سياسي، اقتصادي و اجتماعي تمامي كشورهاي جهان درمي‌يابيم كه كشورهاي جهان به دو دسته قوي و ضعيف، ثروتمند و فقير و منظم و بي ‌نظم تقسيم شده و هيچ كشوري حتي ايران از اين قاعده مستثني نميباشد. يكي از دلايل و فاکتورهائی كه موجب قوي، ثروتمند و منظم شدن كشوري ميشود پشتوانه مالي ان كشور ميباشد، بعبارتي هرچه قدرت مالي و درآمدهاي ارزي كشوري افزايش يابد وضعيت آن کشور از همه نظر در سطح جهاني و در معادلات بين‌المللي روبه رشد خواهد گذاشت.

سبزعلیپور اظهار داشت: درآمدزايي و كسب منابع مالي هر كشوري، از راههاي گوناگون حاصل ميگردد، بطور مثال از طریق فروش منابع معدني و نفت، صادرات كالاهاي غيرنفتي، صدور خدمات فني و مهندسي، صنعت توريسم و…. اما غالب كشورهاي با ثبات و پيشرفته (در زمينه ‌هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي) در يك مورد با همديگر مشترك بوده و متقابلاً اكثر كشورهاي بي ‌ثبات نيز در مواردي با هم اشتراك دارند.

عليپور با اشاره باينكه با مطالعه روند فعاليتهاي كشورهاي با ثبات و رمز موفقيت آنها در زمينه ‌هاي مختلف به اين نتيجه میرسيم كه دخالت دولتها در امور اقتصادي و درآمدزايي كشورشان كمرنگ بوده و نقش اصلي را بخشهاي خصوصي برعهده دارند، گفت: يعني دولتها بستر، زمينه و ابزار فعاليت بخشهاي خصوصي را مهيا نموده و متقابلاً آنها نيز با سرازير كردن منابع مالي از طریق صادرات و پرداخت مالیاتهای کلان، دولت و کشورشان را ثروتمند میکنند.

اما دولتهاي بی ثبات و غیرپيشرفته، دولتهایی هستند كه تمايل دارند تا يك تنه همه كارها را انجام داده و در تمامي زمينه ‌ها فعال باشند و براي فعاليت‌ بخشهاي خصوصي خود ارزشي قايل نمي‌باشند. برخي از كشورهاي آفريقايي، خاورميانه، آمريكاي لاتين، آسياي ميانه، خاور دور و كشورهاي كمونيستي سابق در همين حال و هوا حركت كرده و سياست‌ فوق را در امور كشور خویش اعمال مي‌نمايد!!

وی با اشاره به تجربه چند كشور از جمله چين يادآور شد: تا زمانيكه دولت چين از اقتصاد بسته پيروي ميكرد و زمينه را براي فعاليت بخش خصوصي فراهم نكرده بود عليرغم داشتن جمعيت ميلياردي و وسعت زياد جز كشورهاي عقب ‌مانده اقتصادی جهان محسوب ميشد، اما پس از تغيير سياست و روی آوردن بسمت اقتصاد آزاد و سپردن امور اقتصادي کشور چین به بخشهاي غيردولتي، امروز شاهد ابرقدرتي به نام چين هستيم كه تمامي كشورهاي پيشرفته و قدرتمند جهان از جمله آمریکا را از قدرت اقتصادي خود به وحشت انداخته است. برخي از كشورهاي كمونيستي سابق و اعراب از جمله امارات متحده عربي نيز در این زمینه قابل مثال ميباشند.

علیپور تصریح کرد: مقدمه فوق الذکر را عرض کردم تا به موضوع این جلسه برسیم. همه میدانید که کشورمان ایران از نظر نفت، گاز، معادن مختلف، کشاورزی، آثار تاریخی و تمدن، آب و هوای متنوع و موقعیت جغرافیایی بی نظیر و سوق الجیشی، جزء ۱۰ کشور برتر، غنی و ثروتمند جهان میباشد اما اگر قرار است که جزء کشورهای موفق و پُردرآمد جهان هم باشد، باید از خام فروشی دست برداشته و به صادرات غیرنفتی کالاهای صنعتی و مصرفی روی بیاورد که متولی صادرات غیرنفتی هم فقط بخش خصوصی است. یعنی با به حرکت درآمدن چرخ تولید نه تنها غالب مشکلات اقتصادی کشور و اشتغال حل میشود بلکه با افزایش تولیدات صنعتی و مصرفی، زمینه برای صادرات به غالب کشورهای جهان نیز فراهم میشود.

همچنانکه عرض کردم، تولید و صادرات هم فقط با دستان توانمند بخش خصوصی امکانپذیر است ولاغیر.

سبزعلیپور اظهار داشت: مقام معظم رهبری سالهاست که رمز موفقیت اقتصاد ایران و کلید حل مشکلات را دقیق و بخوبی پیدا کرده و به این نتیجه رسیده اند که تولید گره گشا و سکوی پرتاب درآمدهای ارزی و ریالی کشورمان میباشد، از همین رو ۸ سالی است که تقویت تولید و راه اندازی هرچه بهتر چرخ تولید را محور شعار سال قرار داده اند.

حضرت آیت اله خامنه ای پس از بررسی اوضاع و احوال اقتصادی کشور تا سال ۹۷، برای سال ۹۸ شعار “رونق تولید” سال ۹۹ “جهش تولید” سال ۱۴۰۰ شعار “تولید، پشتیبانی ‌ها، مانع‌زدایی” سال ۱۴۰۱ “تولید، دانش ‌بنیان و اشتغال ‌آفرین” و برای سال ۱۴۰۲ مهار تورم، رشد تولیدرا انتخاب کردند و صراحتاً به سران سه قوا و مسئولین کشور تأکید نمودند که از تولید و تولیدکنندگان حمایت کنند و تلاش نمایند تا مانعی بر سر راه تولید و تولیدکنندگان بوجود نیاید!!

وی ادامه داد: سران سه قوا نیز به کررات اعلام کرده و دستور داده اند که هیچ کارگاه و کارخانه‌ای نباید بدلیل بدهی بانکی تعطیل و یا مصادره شود و تأکید نموده اند که حفاظت از سرمایۀ کارخانه‌ داران با دستگاه قضا است!!

متأسفانه طی سالهای گذشته آنطور که انتظار میرفت به امر تولید پرداخته نشد و دولتمردان و غالب مسئولین به اهمیت “گردش چرخ تولید” پی نبرده اند و همین امر موجب شده تا بعضا بجای “رونق تولید” شاهد “رونق دلالی” و رشد قاچاق باشیم و بجای رفع موانع از برابر تولید و تولیدکنندگان و کارآفرینان نیز، شاهد افزایش موانع و بی توجهی به تولید و تولیدکنندگان باشیم که واقعاً جای تأسف دارد که مسئولین به اهمیت فرمایشان رهبری پی نبرده و شعارهای سالها را از قوه به فعل تبدیل ننموده اند!!

ظاهراً دستهایی در کار است تا اجازه ندهد تولید در این کشور رشد کند، شاید بهبود اوضاع تولید، رفع مشکلات کشور و توسعه اقتصاد، منافع برخی را به خطر می اندازد!!    

علیپور یادآور شد: مقام معظم رهبری علناً بانکها را از بنگاه داری منع نموده و همین امروز هم جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری در شورای عالی اشتغال چند بار و با صدای بلند تأکید نمودند: اینکه یک بانکی، کارخانه‌ای را برای طلبش مصادره کند، اصلاً درست نیست و هیچ بانکی حق ندارد برای پیگیری مطالباتش، صنایع، کارخانه یا کارگاهی را تعطیل کند، چون تعطیلی واحدهای تولیدی، برخلاف سیاستهای کلان کشور و دولت است.

اما علیرغم این فرمایشات، تأکیدات و دستورات مقامات ارشد نظام، متأسفانه باز هم شاهد این واقعیت هستیم که برخی از بانکها با وجود اینکه هنوز پرونده مطالبات شان در دادگاه در حال رسیدگی میباشد و هیچ حکم قطعی ندارند، با اِعمال نفوذ در برخی از دستگاهها و سازمانها نسبت به توقیف و مصادرۀ کارخانجاتی که در ایران و حتی در خاورمیانه و دنیا نمونه و برجسته هستند اقدام نموده اند!! صنایعی که در حال حاضر حدود دهها هزار نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم در آنها مشغول به کار میباشند و پروژه های عظیم و ملی را در دست اقدام دارند!!

وی افزود: اصلاً قابل درک و قابل باور نیست که چرا عده ای فقط به منافع خودشان فکر میکنند و منافع ملی برایشان ارزشی ندارد!! در ارتباط با جلوگیری از توقیف کارخانجات فوق الذکر، ۳ روز پیش جناب آقای رئیسی طی نامه ای خطاب به وزیر اقتصاد، دستوراتی را جهت پیگیری موضوع صادر نموده اند که تا آنجائیکه بنده اطلاع دارم هنوز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته!! در صورت لزوم اعلام نام صنایع و کارخانجات مورد بحث امکانپذیر میباشد!

رئيس مركز تجارت جهاني ايران در پایان سخنانش گفت: برای چندمین بار متذکر میشوم که نباید نسبت به “شعار سال” و فرمایشات رهبری و رئیس جمهور بی تفاوت بود و اجرای آنان را نادیده گرفت و کاری کرد که در انتهای سال به کلمه “متأسفانه” برسیم و بگوییم که شعار امسال نیز از قوه به فعل تبدیل نشد!! حضرت آیت اله خامنه ای در پیام نوروز ۱۴۰۱ خودشان به صراحت اعلام فرمودند که اجرای “شعار سال” به این معنا نیست که تعدادی تابلو و بیلبورد در سطح خیابانها نصب کرده و فقط روی سربرگ ادارات و وزارتخانه ها “شعار سال” چاپ شود!! بلکه باید هم و غم تمام مسئولین و دولتمردان اجرای دقیق فرمایشات رهبری باشد تا بیانات ایشان در حرف باقی نماند.

در خاتمه مجدداً تأکید میکنم زندانی نمودن صاحبان صنایع و کارآفرینان بدهکار به بانکها و توقیف و مصادره صنایع، کارخانجات و واحدهای تولیدی کشور برخلاف دستور مقام معظم رهبری و سران سه قوا بوده و از طریق این تریبون نسبت به خطرات، بروز بحران و ایجاد مشکلات عدیده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور هشدار میدهم و امیدوارم سران محترم سه قوا و مسئولین ذیربط نسبت به عملکرد غلط و خودسرانه مدیران برخی از بانکها در تعطیلی صنایع واکنش نشان داده و از اقدامات نادرست آنان جلوگیری نمایند./انتهای پیام

تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۰۸

Leave a Comment