مردم و فعالان اقتصادی با دقت و حساسیت خاصی استیضاح “فاطمی امین” را دنبال میکنند!

سبزعلیپور خطاب به نمایندگان مجلس

مهمتر از برکناری وزیر، انتخاب وزیر سالم و صالح و توانمند و میباشد! زیرا کسی باید بعنوان وزیر بعدی صمت انتخاب شود که در دوران وزارت “آقای فاطمی امین” در این وزارتخانه هیچ مسئولیتی نداشته و از همکاران ایشان نبوده و نباشد!! پس کسانیکه خود در عملکردهای نادرست و غلط، شریک وزیر استیضاح شده هستند، دیگر صلاحیت وزارت و احراز پست “وزارت صمت” را هم ندارد!

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران عصر روز دوشنبه گذشته در دومین نشست خود با فعالان اقتصادی تحت عنوان (مشکلات اقتصادی، سوء مدیریت یا برجام) طی سخنانی در جمع تعدادی از کارآفرینان، صاحبان صنایع و دانشگاهیان با اشاره به موقعیت ایران و مشکلات و نابسامانی های اقتصادی پیش رو و همچنین اتنظار مردم از دولت و مسئولین اظهار داشت: موقعیت اقتصادی و جغرافیایی ایران بی نظیر و  یکی از استثنایی ترین موقعیتها در بوده و هست و داشتن کشور ثروتمندی نظیر ایران، آرزوی همه جهانیان میباشد.  

وی افزود: درخصوص موقعیت و توانمندیهای ایران و اهمیت اقتصاد کشورمان، بارها و به دفعات سخن گفته ایم و صدها ورق مطلب نیز نوشته ایم و دیگر نمیخواهم تکرار مکررات کنم و بگویم که از نظر سوق الجیشی و استراتژیکی، ایران دارای چه جایگاه مهمی در منطقه و دنیا میباشد، از نظر جغرافیایی چه ویژگیهای ارزشمندی دارد، از بُعد تاریخی دارای چه قدمت و چه تمدن غنی و ریشه داری است، به لحاظ ذخایر زیرزمینی و هیدروکربوری همچون نفت خام و گاز طبیعی جزء سه کشور اول جهان است، دارای بی نظیرترین منابع و معادن و قیمتی ترین سنگها و فلزات میباشد، رتبۀ برتری از نظر تولید محصولات کشاورزی خاص همچون پسته و برخی از میوه جات در جهان دارد، خاویار شناخته شده و درجه یکی دارد، صنایع دستی کشورمان هم از نام و جایگاه خاص و ارزشمندی در بین جهانیان برخوردار است.

اینکه ایران از نظر صنعت توریسم دارای چه جایگاهی میباشد و یا اینکه دارای جمعت جوان و تحصیلکرده بالایی است به کنار، اما بحث اصلی اینجاست که باتوجه به این همه داشته هایی که داریم و این همه موهبت ها و نعمات طبیعی و خدادادی که داریم پس چرا چند دهه و بعبارتی سالهاست که مشکلات اقتصادی داریم؟ کشورهایی که هیچیک از امتیازات و داشته های ما را ندارند و بقول معروف هیچی ندارند چرا همه چیز دارند؟

علیپور ضمن نقد سیاستها و عملکردهای غلط دولتهای قبل، اوضاع بد اقتصادی کشور و مردم را حداقل طی دو دهه گذشته نشأت گرفته از سیاستها و عملکرد نادرست و غلط دولتهای عدالت محور و تدبیر و امید توصیف کرد و گفت: مردم از گروکشی های سیاسی و جناحی و مشکلات و نابسامانی های اقتصادی و عملکرد نادرست و سوال برانگیز دولتهای سابق و اسبق خسته شده و همواره بدنبال کسی بوده و هستند تا با انتخابش، بتوانند فارغ از گرایشات باندی و جناحی بر مشکلات سیاسی، اجتماعی، بین المللی علی الخصوص معضلات اقتصادی فائق آمده و اقتصاد ایران را از بن بست خارج و سفره مردم را بزرگتر کنند. همین دلایل در سال ۱۴۰۰ منجربه انتخاب جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی و تشکیل دولت مردمی دولت وفاق ملی شد.

وی تشریح کرد: دولت سیزدهم علیرغم تمامی مشکلات و موانع پیش رو که غالباً به ارث مانده از دولتهای قبلی بوده، فعالیت خود را آغاز کرد و خوشبختانه قدمهای مهمی را نیز در برخی زمینه ها برداشته و موفقیتهایی را هم کسب نموده است که همه بزرگواران از مقامات و مسئولین کشوری گرفته تا صاحب نظران برجسته باید جناب آقای رئیسی و دولت سیزدهم را در نیل به توفیقات بیشتر و رفع موانع سیاسی و اقتصادی کمک و به ایشان یاری رسانند تا همه مردم شاهد نتیجه عملکرد مثبت دولت سیزدهم و شکوفایی تولید و اقتصاد باشند.

سبزعلیپور در ادامه تصریح نمود: بحث اصلی اینجاست که برخی از مسئولین با عملکرد ضعیف، منفی و تأمل برانگیز خود، افتخارات و موفقیتهای دولت را زیر سوال میبرند و بین مردم بدبینی ایجاد میکنند!! این موضوع بسیار مهم بوده و دولت نباید از کنار این معضل بسادگی بگذرد بلکه باید سریعاً نسبت به ریشه یابی این سوء رفتارها و سوء مدیریتها اقدام و با آنان برخورد عاجل و اساسی بنماید.

در این ارتباط لازم به یادآوریست که مدیران مشکل ساز فوق الذکر دوسته اند. یک دسته از مدیران کسانی هستند که از دولت سابق هنوز در بدنه اجرایی دولت باقیمانده و تعدادی از آنها بطور هدفمند و برنامه ریزی شده در پی ناراضی کردن مردم و بی اعتماد نمود ملت نسبت به عملکرد دولت سیزدهم میباشند!!    

دسته دوم هم تعدادی از مدیران ارشد و میانی کشور هستند که در همین دولت از جانب رئیس جمهور و نمایندگان مردم به آنان اعتماد شده و بر مناصب مهمی انتخاب و گمارده شده اند!!

علیپور متذکر شد: آرزوی همه ایرانیان این است که مسئولین و دولتمردانی انتخاب و بر مسند امورات باشند که با تصمیمات منطقی و عملکرد درست شان موجب رشد و توسعه همه جانبه ایران، سربلندی کشورمان در جهان و ارتقاء سطح رفاه و معیشت مردم بشوند، از همین رو نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی را انتخاب و انتظار دارند تا نمایندگان مردم، بهترین دولتمردان را انتخاب و به آنان از طرف مردم رأی اعتماد بدهند و لحظه به لحظه نیز ناظر بر اعمال و رفتار و نتیجه مدیریت و کارهای آنان باشند تا چنانچه تخلف و یا ضعفی از طرف دولتمردان مشاهده نمودند که به منافع ملی و به روند زندگی مردم لطمه زده و یا میزند، با آن مقام برخورد و به او تذکر و در صورت عدم توجه یا تداوم سوء مدیریت ها، وی را استیضاح و از جایگاهش خلع و برکنار کنند.

سبزعلیپور با یادآوری قانون اساسی و همچنین فرمایش تاریخی امام خمینی (ره) که فرموده بودند مجلس در رأس امور استتصریح کرد: مجلس به لحاظ جایگاه مهم و نظارتی خویش، در رأس امور قرار دارد و نمایندگان محترم مردم باید با جدیت و به دقت به وظیفه نظارتی خود عمل کرده و از مماشات یا مصلت اندیشی یا خدایی ناخواسته رفیق بازی پرهیز و فقط منافع ملی را در نظر داشته و هرگز منافع کشور و مردم را فدای منافع شخصی یا منافع مسئولین نکنند.

علیپور بیان نمود: در همین راستا میتوان به چندین مورد دیده شده از برخوردهای ضعیف و نادرست مدیران ارشد و میانی دولت اشاره نمود که بخاطر کوتاه نمودن عرائضم و پرهیز از اطاله شدن زمان فقط به یک نمونه ملموس اشاره میکنم تا بدنبال طرح این مورد، شما و مردم عزیزمان را نسبت به عملکرد نادرست این مدیران به قضاوت دعوت کنم.

همچنانکه در جریان هستید، یکی از مواردی که اخیراً نمایندگان محترم مجلس به لحاظ وظیفه نظارتی خود، بر روی آن انگشت گذارده و پیگیر آن شده و خواستار استیضاح آن مقام شده اند، عملکرد جناب آقای فاطمی امین وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت میباشد که حواشی آن سر و صدای زیادی برپا کرده و همین امر موجب شده تا مردم و فعالان اقتصادی استیضاح آقای فاطمی امین را با دقت و حساسیت خاصی دنبال میکنند!!

وی تأکید کرد: اصلاً تمایل ندارم تا نظرات شخصی خودم را در خصوص وزیر محترم صمت و عملکرد ایشان تشریح و خواسته قلبی خویش را علناً بیان کنم اما کم لطفی است اگر نگویم که بنده به واسطه شناخت قبلی، آقای فاطمی امین را دوست داشتم و حتی در زمان رأی اعتماد مجلس به وی، علناً در رسانه ها از ایشان حمایت نمودم و آرزوی قبلی ام این بود که این مدیر جوان بتواند تحولات مثبتی را در عرصه صنعت، معدن و تجارت کشورمان رقم بزند.

اما در کمال تأسف باید عرض کنم که چند ماه پیش مراجعه ای به وزارت صمت داشتم تا موارد مهمی را با برخی از معاونین و مدیران وزارتخانه مطرح کنم که نه تنها آن موارد شخصی نبود بلکه موضوعاتی بود جهت بهبود فعالیتهای وزارت صمت و همچنین کمک به رشد و شکوفایی اقتصاد کشور!!

علیپور گفت: ولیکن به محض ورود به لابی وزارتخانه در کمال تأسف با ازدحام جمعتی از فعالان اقتصادی مواجه شدم و دیدم که به هیچ یک از مراجعین به وزارتخانه اجازه ورود به طبقات را نمیدهند و به هر کسی که خواستار دیدار با مدیری برای پیگیری کارهایش میباشد، فقط شماره داخلی تلفن وی را میدهند تا از لابی وزارتخانه با دفتر آن مدیر تماس بگیرد و اگر ایشان اجازه ورود دادند، آنموقع بتواند وارد طبقات و به دفتر مدیر مربوطه مراجعه کنند!! اما دریغ از اینکه کسی پاسخ تماس مراجعین را بدهد، تماسها بی پاسخ بود و فعالان اقتصادی در لابی منتظر بودند!!

البته موارد منفی و عملکردهای نادرست و غلط دیگری را هم در همان یکبار مراجعه دیدم که قلباً ناراحت شدم، اما ناراحت کننده تر از این موارد این بود که موارد و مشکلات مردم در لابی وزارتخانه را با حوزه وزارتی وزیر و بعداً مفصل بطور دوستانه با شخص وزیر مطرح و در میان گذاشتم تا شاید در جهت رفع مشکلات و اصلاح عملکرد منفی برخی از مدیران وزارتخانه برآیند که متآسفانه نه وزیر و نه سایرین اصلاً توجهی به موارد مطروحه و عرائض بنده نکرده و با عدم توجه خویش، بنوعی عملکرد منفی خویش و همکارانشان را تأیید نمودند و اونجا بود که فهمیدم آقای فاطمی امین خیلی با گذشته فرق کرده است!!

سبزعلیپور به نمونه ای از مدیریتهای خوب، شاخص و موفق بر وزارت صمت در سالهای پیشین اشاره کرد و گفت: به کررات این مورد را در جاهای مختلف و مجامع گوناگون اعلام نموده ام اما حیف است که باز هم برای چندمین بار و جهت یادآوری این مورد را بیان نکرده و به عرض شما بزرگواران نرسانم.

بطور مثال: چرا در دوران وزارت دکتر مهدی غضنفری بر وزارت بازرگانی و پس از آن بر وزارت صنعت، معدن و تجارت اینقدر با مردم و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان خوب و مهربانانه و توأم با ادب بویژه از طرف شخص وزیر رفتار میشد و کارهای اداری غالب مراجعه کنندگان نیز بخوبی و بسرعت پیش میرفت و همین جناب آقای فاطمی امین معاون همان وزیر یعنی دکتر غضنفری بود و خاطرات خوب و خوشایند مدیریت بر آن وزارتخانه پس از گذشت ۱۱ سال هنوز فراموش نشده و غالب فعالان اقتصادی سینه به سینه آن خاطرات را بین خود رد و بدل میکنند!! چون پدر وزارتخانه دلسوز و محترم و متعهد و مدیر وبود، پس بزرگ هر خانه و یا بزرگ هر وزارتخانه مهم است که چگونه همه افراد تحت مدیریت خویش را فرماندهی و مدیریت نماید.

وی اضافه نمود: بی توجهی و عملکرد برخی از مدیران اقتصادی باعث شده خیلی از سرمایه های خارجی وارد کشورمان نشده و خیل عظیمی از سرمایه گذاران داخلی هم عطای سرمایه گذاری صنعتی و خدماتی در کشور را به لقایش ببخشند و فراری بشوند! آنهم در زمانیکه مقام معظم رهبری بر سرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی کشور تأکید دارند!!

علیپور خاطرنشان نمود: حال که نمایندگان محترم مردم در مجلس بر عملکرد مسئولین وزارت صمت نظارت کرده و اشکالاتی را بر سیاستها و عملکرد مدیران آن وزارتخانه وارد دانسته و در صدد استیضاح جناب آقای فاطمی امین بر آمده اند، نه تنها این استیضاح حق قانونی و ذاتی آنان میباشد بلکه امر کاملاً مبارکی است.

منتهی در روند استیضاح دو مورد مهم و کلیدی وجود دارد که انتظار ملت و فعالان اقتصادی بر این است تا نمایندگان محترم مجلس اولاً بدون اعمال هرگونه حب و بغض شخصی وزیر صمت را استیضاح و فقط حافظ منافع ملت و میهن باشد ولا غیر!

دوم اینکه، چنانچه اکثریت نمایندگان محترم به استیضاح و برکناری جناب فاطمی امین رأی مثبت بدهند، چه کسی را میخواهند جایگزین ایشان در وزارت صمت بکنند؟! زیرا مهمتر از برکناری وزیر، انتخاب وزیر سالم و صالح، قوی و توانمند، پاکدست و بی حاشیه، متخصص و باتجربه و…. میباشد! ضمناً کسی باید بعنوان وزیر بعدی صمت انتخاب شود که در دوران وزارت آقای فاطمی امین در این وزارتخانه هیچ مسئولیتی نداشته و از همکاران آقای فاطمی امین نبوده و نباشد!! زیرا اگر عملکرد و برنامه های وزیر صمت دارای اشکال و ایشان تحت عنوان سکاندار این وزارتخانه زیر تیغ استیضاح قرار دارد، در اصل بعنوان نمایندۀ همه معاونین و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر سوال و استیضاح میشود و برکناری وزیر توسط مجلس بنوعی یعنی مشارکت غالب معاونین ومدیران این وزارتخانه در خرابکاریها و عملکردهای نادرست!!

پس کسانیکه خود در عملکردهای نادرست و غلط، شریک وزیر استیضاح شده هستند، دیگر صلاحیت وزارت و احراز پست وزارت صمت را ندارند و رئیس جمهور محترم باید شخص متخصص و باتجربه ای را خارج از بدنه فعلی وزارتخانه صمت انتخاب و جهت احراز پست وزارت به مجلس معرفی کند، در غیر اینصورت (در به همان پاشته قبل خواهد چرخید) و مشکلات و نارضایتی های کارآفرینان و فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع روز به روز بیشتر خواهد شد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه از سکاندار دولت سیزدهم جناب آقای دکتر رئیسی درخواست نمود تا دستورات مقتضی را نسبت به ساماندهی مدیریت برخی از دستگاهها و وزارتخانه ها صادر فرمایند تا با حضور مدیران دلسوز و کارآمد و پاکدست در رأس امور، همه کارها بخوبی پیش رود و رضایت مردم و فعالان اقتصادی را درپی داشته باشد.

دولت سیزدهم تقریبا نیمی از عمر چهار ساله اش را سپری و طی سالهای باقیمانده قطعاً با حمایت مردمی که دارد میتوانید به راحتی بخش قابل قبولی از مشکلات ایران اسلامی را با برنامه‌ریزی صحیح و حضور افراد دلسوز و قدرتمند حل و فصل کرده و اقداماتی را انجام دهد که حداقل نسیم آن در کوتاه مدت به صورت همۀ هموطنان عزیزمان وزیده و سفره های مردم نیز تا حدود زیادی ثمرۀ این اقدامات مثبت را دیده و آن را حس کنند، زندگی و معیشت غالب مردم در شرایط بسیار سختی است که امیدواریم تا جناب آقای رئیسی و دولت تحت امرشان با تدابیری ضربتی و اعمال سیاستهای دقیق و انقلابی، زندگی را به کام مردم شیرین و ایران و ایرانی را در عرصه داخلی و جهانی سربلند نمایند./انتهای پیام

تاریخ انتشار : ۰۹ – ۰۲ – ۱۴۰۲

Leave a Comment