دولت روحانی، ارزشی برای صادرکنندگان قائل نیست حتی در حد گرفتن یک عکس یادگاری!!

واکنش سبزعلیپور به لغو مراسم روز ملی صادرات

هرچند که طی سالهای اَخیر “منتقدین اقتصادی دولت” از جمله بندۀ حقیر ترد شده و در این مراسم دعوت نمیشویم اما شایسته بر این بود که حداقل “دولت روحانی” به صادرکنندگان بزرگوار ارزش و احترام قائل میشد و اگر از این عزیزان حمایت عملی نمیکند، لااقل سالی یکبار عکس گرفتن با دولتمردان را از آنان دریغ نمیکرد.!!

محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در آستانه روز ملی صادرات شب گذشته طی نشستی صمیمی و هم اندیشی با جمعی از مدیران، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان عضو مرکز جامع صادراتی ایران، طی سخنانی ضمن گرامی داشت روز ملی صادرات و همچنین عرض تبریک به صادرکنندگان بزرگوار ایرانی، نسبت به میزان صادرات ایران، عدم حمایت دولت در عمل از صادرات و صادرکننده و نهایتاً لغو شدن مراسم روز ملی صادرات توسط وزیر صمت شدیداً واکنش نشان داد و گفت: برای شروع سخنانم باید ابتدا تأکید کنم که در دنیای امروز، پول و ذخایر ارزی حرف اول را میزند و این اقتصادِ کشورهاست که قدرتمند بودن کشورها را در جهان به رخ میکشد!! در سالهای نه چندان دور قدرت نظامی کشورها حرف اول را میزد اما در حال حاضر قدرت اقتصادی کشورهاست که حرف اول را میزند!! در گذشتۀ نه چندان دور، تهدیدها و جنگهای بین کشورها نظامی بود و این تیر و توپ و موشک بود که برتری کشورها را ثابت میکرد اما همچنانکه شما بهتر از بنده میدانید، تهدیدها و جنگهای این ایام بین کشورها فقط و فقط اقتصادی است و هر کشوری در جنگ اقتصادی پیروز شود به حق و حقوق خود دست خواهد یافت.!!

وی افزود: این مطالب را بعنوان مقدمه به این دلیل خدمتتان عرض کردم که برای چندمین بار تأکید نمایم هرچه سطح منابع ارزی کشورها بالا باشد از قدرت چانه زنی و مانور بیشتری بین سایر کشورهای جهان برخوردار خواهند بود و بر این اساس کشور ما نیز بمنظور حفظ توان و حضور قدرتمند خویش در عرصۀ جهانی نیازمند پی ریزی اقتصادی قدرتمند و با برنامه میباشد. ما باید از اینکه فقط شعار داده و با کلمات بازی کرده و به زبان بگوئیم که جزء قدرتهای اقتصادی جهان هستیم دست برداریم و خود را گول نزنده و از اعتماد مردم مان سوءاستفاده نکرده و آنها را سرکار نگذاریم.

سبزعلیپور اظهار داشت: برای بدست آوردن جایگاه برتر و ممتاز اقتصادی بین کشورهای جهان و جذب سالانه صدها میلیارد دلار ارز، قطعاً نیازمند برنامۀ صحیح، افراد کاربلد و شرکتهای تخصصی هستیم که با روابط قوی و دانسته های باارزش خود وارد بازارهای بزرگ جهانی شده و با تمام سختیها و وجود رقبای ریز و درشت بتوانند با فروش کالاهای تولیدی ایران، ارز و ثروت برای ایران و ایرانی به ارمغان بیاورند.

وی افزود: همچنان که استحضار دارید صادرات کاری بس دشوار بوده و در این ایام باتوجه به رکود و نابسامانی های اقتصادی و همچنین تحریمهای اِعمال شده، جنگ اقتصادی نابرابر و همچنین محدودیتهای اقتصادی بین المللی سالهای اخیر، کاری است سخت و طاقت فرسا، پس برای رشد و توسعه اقتصاد ایران به هر شکل ممکن باید از عزیزان صادرکننده حمایت کرده و بدون کمترین دغدغۀ خاطر و موانع کاری، این عزیزان را به سراسر جهان بدرقه و اعزام کنیم.

علیپور گفت: اما طی سالهای اخیر متأسفانه حمایتهای قابل قبولی از طرف دولت و دولتمردان و حتی دستگاههای ذیربط بصورت عملی از صادرات و صادرکننده صورت نگرفته واصلاً صادرات چندان جدی گرفته نشده است و همه اینها برمیگردد به بی اعتقادی قوۀ مجریه به صادرات و همچنین شکم سیری دولت آنهم فقط و فقط بدلیل فروش بی برنامه نفت و گاز و خام فروشی ذخایر طبیعی که طی دهها سالهای گذشته بصورت یکنواخت و عادت گونه انجام شده است.!!

اینکه ایراد کارمان کجاست باید عرض کنم که اقتصاد دولتی و متکی به نفت و خام فروشی یکی از عوامل اصلی عدم بهره ‌وری در ایران شده است. در حال حاضر بيش از۶۰ الی۷۰ درصد اقتصاد كشور در انحصار دولت يا نهادهاي شبه‌دولتي قرار دارد. دخالت مستقيم و غير مستقيم۶۰ الی۷۰ درصدي دولت در اقتصادِ كشور سبب ‌شده است تا خواسته و یا ناخواسته جمع كثيري از مديران و كارفرمايان كشور را مديران دولتي تشكيل دهند که اینگونه مدیران به دنبال نوآوری و حفظ منافع ملی نبوده و غالباً باندباز، رفیق باز، رانت خوار و چشم انتظار حقوقهای نجومی میباشند!! پس با این وجود، صادرات را حامی و متولی نخواهد بود!!.

وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه هیچگاه دولتهای اَسبق، سابق و فعلی به واقع و بطور جدی و عملی از صادرات حمایت نکرده و وارد گود اجرایی نشده اند و همیشه شعار حمایت از صادرات را داده و ژشت آن را برای مردم گرفته اند!! فقط موقعی که درآمدهای نفتی کاهش یافته و دولتمردان عزیز بی پول شده اند به یاد صادرکنندگان افتاده و صادرات و درآمدهای نفتی را برای کشور حیاتی دانسته اند.

در همین راستا از دولتمردان و مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست میکنم که بزرگواری کرده سالی یکبار آنهم در روز بیست و نهم مهرماه یعنی “روز ملی صادرات” به یاد صادرات و صادرکنندگان نیافتند و برای دلخوشی این بندگان خدا، شعارها و وعده وعیدهای غیرعملی و توخالی ندهند تا این نیمچه اعتماد بین دولت و صادرکنندگان و فعالان اقتصادی هم با عملکرد ظاهری و بی پشتوانه از بین نرود.

رئیس مرکز جامع صادراتی ایران تصریح نمود: حجم صادرات کنونی اعلام شده اصلاً زیبنده و برازنده نام ایران نیست!! ایرانِ قدرتمند آنهم با جمعیت ۸۰ میلیون نفری لایق حداقل۲۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی آنهم به دست توانای فعالان اقتصادی بخش خصوصی میباشد که با تدبیر و پشتیبانی دولت قطعاً قابل تحقق است.

وی افزود: پس سعی بر این باشد تا در تمام ایام سال به یاد صادرات و صادرکنندگان باشیم و همچنین حرفی را هم به زبان آوریم که قدرت عملی کردن آنرا نیز داشته باشیم. درکل تأکید میکنم که صادرات و صادرکننده ای که فقط یک روز در سال مورد توجه دولت و دستگاههای ذیربط باشند نمیتوانند اثر مثبتی در اقتصاد کشورمان داشته باشند!!

سبزعلیپور در ادامۀ سخنانش به لغو مراسم روز ملی صادرات اشاره کرد و گفت: بنده تا اینجای سخنانم به این موضوع تأکید میکردم و اصل حرفم این بود که دولت فقط یکروز و آنهم در روز ملی صادرات به یاد صادرکنندگان می افتد و طی مراسمی، با چند لوح تقدیر و مقداری هم وعده از آنان استقبال میکند ولیکن درخواستم از دولت این بود که نباید سالی یکبار به فکر صادرات و صادرکنندگان باشد بلکه ۳۶۵ روز سال را میبایست به این اَمر و صادرکنندگان محترم اختصاص دهد اما روز گذشته در کمال تعجب باخبر شدم که به دستور وزیر صمت، آنهم بدون ذکر دلیل به مدعوین پیغام داده شده که مراسم روز ملی صادرات لغو گردیده و انشاالله در ماههای آینده این مراسم برگزار خواهد شد!!

درست مثل نمایشگاه مطبوعات که سال گذشته بدون دلیل، برگزاری آنرا لغو نمودند که امیدوارم این نمایشگاه امسال برگزار شود و به درد پارسال دچار نگردد!!

دلیل آن کاملاً مشخص است و آن اینکه جناب آقای روحانی غالباً برای حضور در چنین مراسمی افتخار نمیدهند!! و باید معاون اول بجای ایشان در مراسم شرکت کند و قطعاً ایشان هم تمایلی به حضور نداشته و سایر دولتمردان هم طبیعتاً حرفی برای گفتن به صادرکنندگان ندارند و دادن لوح تقدیر به صادرکنندگان برتر هم بدون حضور رئیس جمهور و معاون اولش فایده ای ندارد چون صادرکنندگان لوح تقدیر نمیخواهند بلکه دلشان به این خوش است که حداقل به بهانه گرفتن لوح تقدیر عکسی با رئیس جمهور و یا معاون اولش بگیرند و آن عکس را بزرگ کرده و بر در و دیوار دفترشان آویز کنند تا با آن به میهمانان داخلی و خارجی خود پُز بدهند که رئیس جمهور یا معاون اولش از ایشان تقدیر کرده است.!! حال بدون حضور آقایان روحانی، جهانگیری و سایر دولتمردان و از همه مهمتر عکسهای بدون حضور این بزرگواران، مراسم رسمی روز ملی صادرات خود به خود از رسمیت می افتد و منافع عدم برگزاریش بیشتر از برگزاری آن میباشد!!

سبزعلیپور گفت: واقعاً جای تأسف دارد که دولت روحانی ارزشی برای صادرات و صادرکنندگان حتی در سطح یک عکس گرفتن هم قائل نیست!! هرچند که طی سالهای اخیر منتقدین اقتصادی دولت از جمله بندۀ حقیر ترد شده و در این مراسم دعوت نمیشویم اما شایسته بر این بود که حداقل دولت روحانی به صادرکنندگان بزرگوار و فعالان اقتصادی محترم ارزش و احترام قائل میشد و اگر از این عزیزان حمایت عملی نمیکند، لااقل سالی یکبار عکس گرفتن با دولتمردان را از آنان دریغ نکند.!!

در این راستا امیدوارم که مسئولین اتاقهای بازرگانی سراسر کشور و سایر تشکلهای اقتصادی از صادرکنندگان محترم حمایت کرده و به لغو مراسم روز ملی صادرات واکنش نشان داده و از خواستار توضیحات قانع کننده دولت روحانی بشوند.

این اعمال و رفتار همگی نشان دهندۀ بی اعتقادی دولت به صادرات و صادرکنندگان میباشد. در جایی که صادرات غیرنفتی، تولید را رونق میدهد و رونق تولید، بیکاری را کاهش میدهد و ایجاد اشتغال، درآمد خانوارها را بالا میبرد که خود سفره ها را بزرگتر و تا حدودی سطح معیشت مردم را ارتقاء میدهد و تمامی اینها موجب میگردد تا جرم و جنایت و معضلات اجتماعی نیز کاهش چشمگیری پیدا کند.

اما با تمام اوصافی که بیان شد متأسفانه به عینه شاهد هستیم که دولت روحانی در سال رونق تولید چندان قدمی برای رونق این بخش برنداشته و برعکس تمام هم و غم خویش را به احیای وزارت بازرگانی معطوف کرده که باید به رونق تجارت بپردازد و به همین خاطر باید منتظر رونق دلالی و رشد قاچاق باشیم نه رشد تولید و صادرات!!             

وی افزود: اگر چنانچه عرائض اینجانب و اظهاراتم احساسی و ناصحیح میباشد، پس از دولت و دولتمردان محترم درخواست میکنم که اشتباه بنده را با عملکرد صحیح خود به اثبات برسانند و در این راستا با مردم، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان محترم کشورمان رو راست باشند و برای پیشبرد کارهای روزمرۀ خود به شعارها و وعده های تبلیغاتی و غیر عملی متوسل نشوند. زیرا با شعار و وعده های تو خالی، نه تنها اقتصاد کشور رشد نمیکند بلکه روز به روز به قهقرا و نابودی پیش میرود که در آن صورت با تزریق صدها میلیارد دلار بودجه و با کمک دهها تیم برجسته هم نمیتوان اقتصاد نابود شده را نجات داد و به جایگاه واقعی خود باز گرداند

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمۀ سخنانش مجدداً “روز ملی صادرات” را به تمامی صادرکنندگان بزرگوار و همۀ دست اندرکان این اَمر مهم تبریک گفت و این موضوعِ با اهمیت را دوباره متذکر شد که راهکار اصلی رشد صادرات کشور، وجود اقتصادی قوی و قدرتمند در تمامی عرصه های اقتصادی میباشد که نیل به این مهم نیز فقط با اجرای اقتصاد مقاومتی میسر و امکانپذیر خواهد بود، پس قطعاً با اراده، برنامه صحیح و بلندمدت و همچنین تیم اقتصادی برجسته و دلسوز و متعهد و کاربلد میتوان بر مشکلات اقتصادی کشور فائق آمد، کمر دشمن خارجی را در جنگ اقتصادی شکست و سطح زندگی مردم را ارتقاء داد و به قدرت اقتصادی دست یافت./انتهای پیام

Leave a Comment