دست از ارائه اعداد و آمارهای نادرست و ناپخته بردارید!!

 “یادداشت اقتصادی”

آمارسازی ها و اعداد و ارقام نادرست دولت محترم علی الخصوص سخنان و آمارهای تعجب آور چند روز پیش رئیس و یکی از اعضاء کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اینجانب را به واکنش واداشت تا طی یادداشتی، آمارها و اظهارنظرهای مطروحه از جانب ایشان را بطور تخصصی مورد واکاوی قرار داده و آنان را مردود اعلام کنم.

در کشورمان “ایران” هر چیزی مشخص نباشد، قطعاً یک مورد کاملاً مشخص و شفاف میباشد و آن خواستۀ مردم عزیزمان است. مطالبات روشن مردم شریف ایران از دولت و دولتمردان چیزی نیست به جز: آرامش، امنیت، احترام، رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی و همچنین رفاه اجتماعی، سربلندی در جهان و که از تشریح تک تک آنها به دلیل پرهیز از طولانی شدن مطلب خوداری میکنم اما متقابلاً تنها چیزی هم که در برابر خواستۀ به حق و منصفانه مردم، عیان و مشخص میباشد این است که دولتها علی الخصوص دولت تدبیر و امید تاکنون اِمکان اجرای همۀ مطالبات مردم را نداشته و بقول برخی از بزرگان، نمی بایست از این دولت آنهم با این تیم نه چندان قوی و “دل ناسوز” و با این نوع عملکرد، انتظار معجزه هم داشته باشیم اما واقعیت این است که دولت یازدهم و بدنبال آن دولت دوازدهم میتوانستند حداقلِ خواسته های ایرانیان را سریعاً اجابت و محقق نماید.

بحث اصلی اینجاست که اگر دولتمردان آمارسازی میکنند و اطلاعات نادرستی به مردم ارائه میدهند به این دلیل است که میخواهند مثلاً خود را سوپرمن و دولت شان را به ظاهر هم که شده موفق جلوه دهند و با ارائه این آمارهای عجیب و غریب به همه تلقین کنند که ما دولتی قوی و قدرتمندی هستیم و بر مشکلات اقتصادی فائق آمده ایم!!

پس دلیل ارائه آمارهای نادرست از جانب دولت کاملاً مشخص میباشد اما در مقابل از مقامات دیگری که در قوای مقننه و قضائیه فعالیت میکنند انتظار شنیدن آمارهای درست و واقعی را داریم نه اعداد و ارقام غیر واقعی.

هر از چندگاهی آمارها و اعداد و ارقامی در زمینه های مختلف از طرف مسئولان قوای دیگر هم در جامعه منتشر میشود که تعجب همگان را برمی انگیزد و مردم و صاحب نظران داخلی و خارجی را به تأمل وامیدارد.!!

در تازه ترین آمارهایی که طی روزهای گذشته در سطح وسیعی در داخل و خارج از کشور منتشر و منعکس گردید، اظهارنظر جناب آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود که در واکنش به افزایش نرخ ارز طی روزهای جاری و ایام نوروز، به یکباره فرمودند که در طول ماههای پایانی سال ۹۶ بیش از۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده و همچنین تأکید کردند که  حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز هم خارج از شبکه بانکی یعنی در منازل مردم نگهداری میشود.!!

نکته مهم و سوال اساسی این است که ریاست محترم کمیسیون اقتصادی مجلس بر اساس کدام تحقیقات و بررسی های علمی و عملی و توسط کدام تیم زبده و متخصص و با دسترسی به کدام اسناد و مدارک به این آمار دست یافته اند که ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده و حدود همین مقدار ارز هم در منازل مردم نگهداری میشود که این آمار را شجاعانه و با افتخار در اختیار رسانه ها قرار میدهند؟

آیا ایشان دقیقاً میدانند که ۳۰ میلیارد دلار یعنی چقدر پول و چه حجمی از پول؟ اگر طی سه ماه این پول از مملکت خارج شده باشد یعنی هر ماه ۱۰ میلیارد دلار پول از کشور به خارج حواله شده است و با توجه باینکه در حال حاضر بنابه دلایل تحریمی و موانع دیگر، بانکهای دولتی و خصوصی اِمکان حواله پول مردم به خارج را ندارند (البته اشتباه نكنيد زیرا گشایش اعتبار برای واردات کالا با حواله پول نقد و سرگردان مردم به خارج کاملاً متفاوت است) پس این مقدار پول باید از طریق صرافی های مجاز انجام شده باشد، یعنی روزی حدود ۳۵۰ میلیون دلار!!

همچنین هفته گذشته اظهارنظر جالب دیگری از جانب سرکار خانم معصومه آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص میزان ارز خارج شده از ایران به ترکیه داشتیم که در نوع خود منحصر بفرد بود!! ایشان بیان نموده اند که طی یکسال گذشته۱۰ میلیارد دلار توسط توریستهای ایرانی به سمت هتلهای ترکیه سرازیر شده است!!

وی با اشاره به آمار بالای خروج ارز از ایران به سمت ترکیه گفت: بر اساس آماری که در اختیار ایشان قرار گرفته در سال ۲۰۱۷  تنها ۱۰ میلیارد دلار از طریق گردشگران ایرانی وارد صنعت هتلداری ترکیه شده است!!.

به اعتقاد نگارنده، این اعداد و ارقام نیز اصلاً درست نیست و بدون تحقیق علمی و عملی ارائه شده!! زیرا ۱۰ میلیارد دلار یعنی حدوداً ماهی ۱ میلیارد دلار و یعنی روزی ۳۰ میلیون دلار!! بعبارتی اگر هر نفر (تأکید میکنم هر نفر نه هر خانواده) به فرض محال ۱۰۰۰ دلار خرج کند، میشود روزی ۳۰۰۰۰ توریست!! یعنی روزی پرواز حداقل۱۰۰ هواپیمای بزرگ و پهن پیکر از ایران به سمت ترکیه!! که این موضوع امری محال است، محال است، محال!!

ایشان تأکید نموده اند که چون مشخصات هر توریست ایرانی از طریق پاسپورت هایشان در هتل های ترکیه ثبت میگردد، اسامی قریب به ۵ میلیون ایرانی که از هتلهای ترکیه استفاده کرده اند در اختیار وی قرار داده شده است!! اولاً چطور دولت ترکیه اطلاعات توریستهای ایرانی را در اختیار ایشان قرار داده و چرا وی زودتر این آمار را علنی نکرده و حال که سال به پایان رسیده و نرخ دلار هم به مدار ۵۱۰۰ تومان افزایش پیدا کرده، این آمارها رسانه ای شده است.؟

ضمناً نرخ هتلهای ۵ ستاره در ترکیه بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار برای هر شب اقامت میباشد که بسیار بعید و محال به نظر میرسد که همۀ توریستهای ایرانی در هتلهای ۵ ستاره اقامت کرده باشند، از همین رو به جرأت میتوان گفت که بیش از ۹۰ درصد توریستهای ایرانی در هتلهای با سطح قیمت ۷۵ الی ۱۰۰ دلار اقامت میکنند، پس اِقامت یک هفته ای هر یک از توریستهای ایرانی در ترکیه کمتر از ۱۰۰۰ دلار هزینه در بر دارد نه ۲۰۰۰ دلاری که این نمایندۀ محترم مجلس اعلام نموده است!!

در ضمن اکثر ایرانیان با هواپیماهای چارتر که هزینه آنها با اقامت در هتلهای از قبل رزرو شده بسیار ناچیز میباشد به ترکیه سفر میکنند نه با هواپیماهای گران قیمت آنهم در صندلی های کلاس درجه یک و تجاری. درکل تعداد اندکی از مسافران ایرانی از این نوع پروازها که بسیار هم گران قیمت میباشند استفاده میکنند.

علی ایحال اگر این نوع آمارهای عجیب و غریب از جانب مردم عادی و افراد غیر مسئول مطرح شود چندان مهم نیست و صدها آمار از زبان این افراد، هیچ مشکلی بوجود نمی آورد و آب از آب هم تکان نمی خورد اما مسئولان محترم کشوری و لشگری باید به این امر مهم اهتمام بورزند که هر کلمه و هر کلامی که از دهانشان خارج میشود، بار خاص مثبت و یا منفی در پی دارد یعنی میتواند بار سیاسی، اقتصادی، امنیتی، بین المللی، اجتماعی و غیره بدنبال خود داشته باشد و کشور یا حتی دنیا را به هم بریزد، پس مسئولین محترم کشور باید بسیار حساب شده صحبت بکنند و آمارهای دقیق و درستی را در اختیار رسانه ها قرار دهند تا خدایی ناخواسته عواقب منفی و جبران ناپذیری در پی نداشته باشد و دست آخر اینکه توقع همگان بر این است که تمام افرادی که صاحب پست و سِمت و تریبون هستند دست از ارائه اعداد و آمارهای نادرست و ناپخته بردارند و با این آمارهای بچه گانه به شعور مردم توهین نکنند زیرا ارائه آمارهای نادرست در شأن مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی ایران نیست!!/انتهای پیام

 محمدرضا سبزعلیپور
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران

 

 

 

تاریخ انتشار خبر: ۹۷/۰۱/۱۸

 

Leave a Comment