حمله به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی، آخرین حملۀ تروریستی بزرگ در جهان نخواهد بود!!

تخریب مرکز تجارت جهانی نیویورک، منافع چه کسانی را تأمین کرد؟

بیستم شهریور ماه سال ۹۸ مصادف است با فرا رسیدن هیجدهمین سالگرد حمله تروریستی به برجهای دو قلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک، عملیاتی تروریستی که اقتصاد و سیاست غالب کشورهای جهان را تحت تأثیر خود قرار داد که هنوز زوایای پنهان و نهان این حادثه از دید عموم پنهان میباشد، فلذا همین امر  موجب گردید تا حمله تروریستی به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک را مورد واکاوی قرار دهیم و طی تحلیلی مختصر و مفید، تأثیر حمله به این سازمان بزرگ بین المللی بر معادلات سیاسی و اقتصادی ایران و جهان را به رشته تحریر درآوریم.

حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱  (۲۰ شهریور، ۱۳۸۰)

سلسله‌ حملات انتحاری که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بدست گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا انجام شد. در صبح آن روز، ۱۹ تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری مسافربری را ربودند. هواپیماربایان، دو هواپیما را در فواصل زمانی گوناگون تعمداً به برج‌ های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. بدلیل برخورد دو هواپیما، همه مسافران بهمراه ۵۰۰۰ نفر از کارکنان و مردمی که در ساختمان‌ ها حضور داشتند کشته شدند. هر دو ساختمان پس از دو ساعت بطور کامل ویران شدند و آسیب ‌های زیادی به ساختمانهای پیرامون وارد آمد. گروه هواپیماربایان، هواپیمای سومی را نیز به ساختمان پنتاگون، واقع در ارلینگتون در ایالت ویرجینیا کوبیدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد. اکثر کشته شدگان این حملات‌ مردم عادی و شهروندانی بودند که ملیت آنها از ۹۰ کشور گوناگون جهان بود!!

واکنش آمریکا به این حملات:

واکنش دولت ایالات متحده آمریکا به این حملات، شروع جنگ علیه تروریسم با حمله به افغانستان و برکنار کردن طالبان از قدرت بود که تروریستهای القاعده را در خاک افغانستان پناه داده بودند و نیز تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضد تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آنها را گسترش دادند. اکثر بنگاه ‌های بزرگ تجاری و صنعتی در آمریکا و برخی از کشورهای غربی حداقل بمدت یک هفته فعالیت خود را تعطیل کردند و بعد از بازگشایی از زیان هنگفتی خبر دادند که به خصوص متوجه شرکتهای هواپیمایی و مؤسسات بیمه شده بود.!!

خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف کمتر از یکسال جبران شد. همچنین بازسازی ساختمانهای جدید مرکز تجارت جهانی نیز آغاز گردید. در سال ۲۰۰۶ ساخت ۷ برج مرتفع و آسمانخراش جدید در محل برجهای ویران شده شروع شد. برج شماره ۱ مرکز تجارت جهانی در حال حاضر با ۵۴۱ متر ارتفاع، در اوآخر سال ۲۰۱۶ به بهره ‌برداری رسمی رسید. این برج به یکی از مرتفع‌ترین برج ‌های جهان و همچنین بلندترین برج قاره آمریکا و شهر نیویورک مبدل گردید. ۶ برج دیگر نیز از سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ در محل سابق برجهای تخریب شده ساخته شدند. 

حادثۀ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بزرگترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید و پیامد های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعه جهانی بدنبال داشته ‌است.

واکنش‌ جهانیان به حمله تروریستی و برخورد هواپیماها با برج های مرکز تجارت جهانی:

پس از این حملات، بسیاری از کشورهای جهان با آمریکائیان ابراز همدردی کردند. روزنامه لوموند جمله «ما همه آمریکایی هستیم» را تیتر اول خود کرد. بیشتر رهبران کشورهای خاورمیانه از جمله دولت وقت افغانستان این حمله را محکوم کردند؛ ولی عراق در این بین یک استثناء بود. دولت وقت عراق بلافاصله پس از این حادثه طی یک بیانیۀ رسمی اعلام کرد که آمریکا میوه «جنایات خود علیه انسانیت» را چید. گروهی از مردم فلسطین نیز این حادثه را جشن گرفتند و ابراز شادی کردند. یکماه بعد آمریکا یک ائتلاف بزرگ بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان رهبری کرد. پاکستان نیز ضمن همکاری با آمریکا، پایگاه‌ های هوایی خود را در اختیار آمریکا قرار داد و کشورهای مختلف جهان نیز قوانین سخت‌ گیرانه‌ای را در مورد حساب‌ های بانکی و مسافرت اتباع برخی از کشورهای جهان وضع کردند تا مانع از استفاده گروه‌ های تروریستی از حساب‌ های بانکی برای اهداف تروریستی شوند.

در آمریکا قوانینی از جمله قانون میهن‌پرستی برای کنترل افراد متهم به دخالت در اعمال تروریستی به تصویب رسید. این قانون بشدت مورد انتقاد گروه ‌های حامی حقوق شهروندی در آمریکا قرار گرفت. زیرا این گروه‌ ها معتقد بودند که این قوانین به دولت اجازه نقض حریم شخصی افراد را میدهد.

واقعیت مهم این است که هرچه وقوع حادثۀ تلخ و هولناک ۱۱ سپتامبر برای آمریکا، اظهار همدردی سایر ملل و اتحاد جهانی به نفع ایالات متحدۀ آمریکا را بهمراه داشت اما با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ و عملکردهای غلط و ابهام برانگیز وی، تمام رشته های آن کشور به یکباره پنبه شد و برعکس، اجماع جهانی در حمایت از آمریکا به تنفر جهانی و پُشت کردن کشورها به آمریکا مبدل شد که این واقعیت نشان دهندۀ عمق نامبارکی و نامیمونی ۱۱ سپتامبر برای آمریکا میباشد.!!  

برج آزادی مرکز تجارت جهانی، بلندترین برج آمریکا:

برج آزادی یا برج شمارۀ ۱ مرکز تجارت جهانی (Freedom Tower) یا (One World Trade Center) بلندترین برج آمریکا و بلندترین برج نیم کره غربی زمین میباشد که پس از تخریب برجهای دو قلوی مرکز تجارت جهانی (۱۰۱ طبقه) در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بهمراه ۶ برج بلند دیگر، طراحی و بعنوان پروژه جدید مرکز تجارت جهانی در نیویورک ساخته شد. برج آزادی اوآخر سال ۲۰۱۶ رسماً افتتاح شد. ضمناً دو زمین بزرگ مربع شکل باقیمانده از برجهای دو قلو هم به دو حوض بزرگ آب به وسعت ۱۸۰۰۰ مترمربع تبدیل شده اند. برج ۵۴۱ متري آزادي بعنوان ساختمان اصلي مركز تجارت جهاني در ۲۷ آوريل ۲۰۰۶ كلنگ خورد. اين برج همراه با شش ساختمان دیگر مركز تجارت جهاني نیویورک آواخر سال ۲۰۱۶ ساخته و با حضور تمامی رؤسای مراکز تجارت جهانی و جمعی از مقامات سیاسی و اقتصادی جهان پیش از پایان سال ۲۰۱۶ رسماً افتتاح شدند. دفتر بزرگترین شرکتها و کمپانی مُعظم جهان در نیویورک به این برج منتقل شده است.  

جزئیات و مشخصات فنی برج آزادی مرکز تجارت جهانی نیویورک:

گروهي از طراحان ساختماني و معماران مطرح بين‌المللي، ۵ سال بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، مأمور شدند تا جايگزين برج ‌هاي دوقلوي مرکز تجارت‌ جهاني در منهتن آمريكا را به گونه‌اي احداث كنند كه در مقابل بدترين تهديدهائی كه ممكن است با اصابت دوباره يك فروند هواپيماي مسافربري حامل سوخت رخ دهد، اين ساختمانها كمر خم نكنند.

 حاصل اين مأموريت، اجراي پروژه‌اي بزرگ با ظرفيت ۷ ساختمان برای مركز تجارت ‌جهاني نیویورک شد كه برج اصلي آن با ۵۴۱ متر ارتفاع در ۱۱۳ طبقه اوآخر سال ۲۰۱۶ بعنوان برج اصلي تجارت‌ جهاني (برج آزادي) به بهره‌برداري رسید. اين ساختمان آنطور كه سازنده‌اش تضمين داده تحت هيچ‌ شرايطي سقوط نمي‌كند و حداكثر واكنشي كه با برخورد هواپيما را دارد، كج ‌شدگي قسمتهايي از سازه آن است.

در برج تجارت‌ جهاني شماره ۲ كه حدود ۱۰۰ متر بلندتر از برج ‌هاي دوقلوی سابق است براي مقابله با تبعات حمله ‌هاي تروريستي، يك مغز۹۰ سانتي‌متري حاوي بتن ‌و ‌فولاد، مركز سازه را تقويت كرده و در عين حال سيمان بكار رفته در اين ساختمان نقش عايق حرارتي را برعهده دارد. پروژه‌ هاي ساختمان‌ سازيِ انگشت ‌شماري توانسته‌اند به اندازه ساخت برج آزادي، (برج شماره ۱تجارت جهاني) پر سر‌و‌صدا باشند. معماران اين برج بدنبال آن بودند تا با این سازه جلوي تكرار حوادث تلخ تاريخ را بگيرند.

آنها اعتقاد دارند كه اگر تروريستها مجدداً يك هواپيماي مسافر‌بري را با مخزني پر از سوخت به اين برج بكوبند، باز هم سر پا خواهند ماند. كارل گاليوتو، مشاور فني شركت طراح برج ميگويد: «با توجه به خطرات احتمالي، سازه برجها سقوط نخواهد كرد. در بسياري از موارد حتي تغيير شكل و كج ‌شدگي نيز در آنها رخ نخواهد داد. بهرحال، اسکلت بندی و چارچوب اصلي برجها تخريب نخواهند شد و از جا در نخواهند رفت.

در سالهاي آغازين دهه۱۹۶۰ كار طراحي مركز تجارت جهاني (برجهای تخریب شده) در منطقه منهتن شهر نيو‌يورك توسط دو شركت مينورو ياماساكي و شركا، و امري راث و پسران آغاز شد. اين مجتمع در ۵ آگوست ۱۹۶۶ كلنگ خورد، اما ساخت برجهاي دو‌قلوی سابق در فاصله سالهاي ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ انجام گرفت. دربهاي اين دو برج در ۴ آوريل ۱۹۷۳ به روي عموم گشوده شد. چهار ساختمان ديگر اين مجتمع در فاصله سالهاي ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱ و ساختمان آخر (هفتم) نيز در سال ۱۹۸۵ ساخته شدند.

در مركز اوليه تجارت جهاني كه ۷ ساختمان را در خود داشت، نقش اصلی و برجسته را برجهاي معروف دو‌قلو بازي ميكردند. اين دو برج هر كدام ۱۰۱ طبقه و ۴۴ آسانسور داشتند و ارتفاع‌ شان بيش از ۴۱۰ متر بود. ساخت برج شمالي (برج ۱) در دسامبر ۱۹۷۲ و دومي (برج جنوبي) در جولاي ۱۹۷۳ به پايان رسيد. هزينه ساخت اين دو برج به پول آن روز ۴۰۰ ميليون دلار و بر پايه ارزش دلار در سال ۲۰۱۲، بيش از دو ميليارد دلار بود. 

اين مركز پيش از آنكه در اثر حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ فرو ريزد، يك آتش ‌سوزي را در فوريه ۱۹۷۵ و يك بمب‌ گذاري را در فوريه ۱۹۹۳ از سر گذرانده بود.!!

اما صبحگاه ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ هوا‌پيما‌ربایان وا‌بسته به القاعده دو هوا‌پيماي جت ۷۶۷ را در حملات تروريستي هماهنگ‌ شده‌اي به دو برج مركز تجارت جهاني كوبیدند.

بعد از چند سال كشاكش و اين پا و آن پا كردن، باز‌سازي در محل مركز تجارت جهاني بخوبي پيش رفت. در طرح جدید مرکز تجارت جهانی، موزه و بناي ياد‌بودي نیز ساخته شده و در عين حال شش آسمانخراش جديد نيز دور آن را فرا گرفته اند که موزه تجارت جهانی تحت نام موزه ملی یازدهم سپتامبر حدوداً ۵ سال پیش با حضور باراک اوباما، خانواده ‌های قربانیان و بازماندگان آن حادثه در نیویورک گشایش یافت. هدف از دایر کردن این موزه، زنده نگه داشتن یاد قربانیان حملات تروریستی۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک است و حفظ آثار باقی مانده از آن حملات برای نسلهای آینده میباشد.!!

مركز تجارت جهاني چیست و چه مأموریتی را عهده دار میباشد:

مرکز تجارت جهانی(World Trade Center)  بعنوان یکی از سازمانهای بزرگ بین المللی اقتصادی جهان با بیش از ۳۲۵ مرکز فعال در حدود۱۰۱ کشور دنیا و بالغ بر۷۵۰،۰۰۰ سازمان و شرکت تحت پوشش خود، یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین نهادهای جهانی است که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا میباشد. این مرکز فعالیت جهانی خود را۷۰ سال پیش آغاز کرده است.

مفهوم مركز تجارت جهاني مفهومي است فراتر از يك ساختمان، يك حركت يا يك سازمان، بلكه همراه كننده تجارت و سازمانهاي دولتي و خصوصی دخيل در تجارت جهاني است. به عبارتي ديگر مركز تجارت جهاني كليه خدمات مربوط به تجارت جهاني را در زير يك سقف جمع آوري و به فعالان اقتصادی عضو و غیر عضو خود ارائه ميدهد. اين خدمات شامل ارائه اخبار و اطلاعات اقتصادي و تجاري، ارتباطات، بازاریابی، تأمین منابع مالی، باشگاههاي تجارت جهاني، برنامه هاي آموزشي تجاري، سازماندهي هيأتهاي تجاري و اقتصادی، آماده سازی و مهیای امكانات نمايشگاهي و عرضه كالا وميگردد. مركز تجارت جهاني بعنوان يك مركز تجاري مدرن (Business Center) خدمات موجود بخش خصوصي و دولتي فعال در امر تولید و تجارت را تكميل و حمايت ميكند. غالب شهرهای بزرگی که در جهان از خدمات و امکانات مراكز تجارت جهاني بهره مند میباشند دارای اقتصادی قوی بوده و مشکلات تولید و تجارت را مرتفع نموده اند.  

یک مرکز تجارت جهانی دارای امکانات استانداردی به این شرح میباشد: برج یا برجهانی تجارت جهانی مرکز بزرگ نمایشگاهی مرکز همایشها شامل سالنهای کوچک تا چند هزار نفره –  مرکز آموزش مرکز داوری هتلهای ۵ و ۶ ستاره باشگاه تجارت جهانی شامل تمامی امکانات رفاهی و….

مراكز تجارت جهاني در هر يك از مراكز شهري مهم جهان قابل ايجاد ميباشند. مراكز تجارت جهاني به اعضاء خود اين توانايي را اعطاء ميكنند كه با مردمي از هر نوع ايدئولوژي در مورد مسائل اقتصادي به توافق برسند و مرزهاي سياسي و جغرافيائي كشورها دلايلي براي ايجاد همكاري تلقي ميگردند تا خطوط تمايز و جدايي بین آنها.

حمله تروریستی به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی، منافع چه کسانی را تأمین کرد؟

حمله به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی، اولین حملۀ تروریستی در دنیا نبوده و قطعاً آخرین حملۀ تروریستی بزرگ نیز در جهان نخواهد بود!! زیرا پشت پردۀ هر حملۀ تروریستی در جهان اتاق فکری وجود داشته و بطور قطع انجام اینگونه حملات با انگیزه و در جهت نیل به هدف خاصی صورت میگیرد.!!

شاید برخی از مردم جهان اعتقادشان بر این باشد که حملات تروریستی در کشورهای مختلف توسط عده ای و آنهم فقط به جهت ایجاد ناامنی و هرج و مرج صورت میپذیرد اما در این راستا باید گفت که غالب این حملات بمنظور کسب منافع مادی صورت گرفته و منافع میلیارد دلاری عده ای خاص را تأمین میکند.!!

در این ارتباط لازم به ذکر است که در جهان افراد و گروههای مولتی میلیاردری وجود دارند که هر یک در رشته ای خاص سلطان و امپراتور میباشند و حرف اول و آخر را در آن رشته، آنان در جهان میزنند!! بطور مثال: برخی سلطان اسلحه و مهمات میباشند و برخی سلطان تولید و فروشنده جنگنده و هواپیما هستند!! عده پرچمدار و سلطان نفت و برخی سلطان سیگار و مشروب و…. غیره میباشند!!

دست بر قضا، غالب این افراد و گروهها یهودی و حامی صهیونیست هستند و اکثراً در آمریکا زندگی میکنند و بخش اعظمی از سرمایه های آنان در کشور آمریکا میباشد، بطوریکه اگر سرمایۀ خود را از آمریکا بیرون بکشند، قطعاً کشور آمریکا با بحران مواجه میشود!! فلذا به همین خاطر میباشد که تحت فشار و لابی همین افراد و گروهای مولتی میلیاردرِ صهیونیست، دولتهای قبل و حال و آیندۀ آمریکا مجبورند تا از رژیم اسرائیل حمایت و چشمان خود را بر روی جنایات آنها ببندند!!

ضمناً از قدیم الایام شاهد این واقعیت بوده ایم که هر کس کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا شده و یا در آینده میشود، برای جلب رضایت این افراد و گروهای مولتی میلیاردرِ صهیونیست، پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سریعاً به اسرائیل رفته و آن کلاه معروف یهودیان را در کنار آن دیوار معروف بر سرش میگذارد تا وفاداری خود را به سلاطین پول و سرمایه ثابت کند!! در این راستا شاهد بودیم که حتی حسین باراک اوباما نیز که یک مسلمان میباشد، همچون سایر کاندیداها به اسرائیل رفت و آن کلاه را بر سر خود گذاشت تا از رضایت صاحبان سرمایه را کسب نماید که بخوبی موفق شد.

این افراد و گروهای مولتی میلیاردرِ صهیونیست، برای تأمین منافع دهها و یا صدهها میلیاردی خود با هم همکاری و همفکری میکنند و بعنوان اعضاء اتاق فکر، نقشۀ جهان را جلوی خود میگذارند و دائماً در گوشه و کنار جهان و در کشورهای مختلف بحران، جنگ یا عملیات تروریستی به راه میاندازند و منافع آن منطقۀ بحران زدۀ دنیا را بین خود تقسیم میکنند!! یعنی نفت و انرژی آن منطقه یا سرزمین را عده ای میبرند و فروش تسلیحات را عده ای دیگر برعهده میگیرند و مابقی نیز نسبت به تخصص های خود منافع خود را برداشت میکنند، پس منافع آنان ایجاب میکند تا دائماً در گوشه و کنار جهان جنگ و بحران وجود داشته باشد.

در ارتباط با حمله به برجهای مرکز تجارت جهانی نیویورک نیز قطعاً منافع عده ای خاص در نظر گرفته شده و صاحبان سرمایه با هدفِ تأمین منافع هزاران میلیارد دلاری خود، چنین عملیاتی را سازماندهی و برای بدست آوردن منافع خویش حاضر به قتل عام بیش از ۵۰۰۰ انسان بیگناه در نیویورک و دهها هزار نفر در کشورهای دیگر شدند.!!

پس از حمله به برجهای مرکز تجارت جهانی، دولت آمریکا جهت مبارزه با القاعده و تروریسم به کشورهای افغانستان و عراق حمله کرد و این حملات با اسم رمزِ مبارزه با تروریسم آغاز شد اما به غارت منابع آن کشورها ختم شد!! یعنی در اصل حملات آمریکا به این دو کشور به نام مبارزه با تروریسم اما به کام صاحبان سرمایه انجام شد.

عده تا توانستند اسلحه و مهمات فروختند، عده نفت عراق را غارت کردند، برخی مواد مخدر افغانستان را قاچاق نمودند، عده ای دیگر مواد غذایی و سیگار و مشروب این دو کشور را تأمین نمودند و برخی دیگر نیز چیزی دادند و چیزهای با ارزش تری را با خود بردند!! به همین خاطر مجدداً تأکید میگردد که صاحبان بزرگ سرمایه در جهان، حیات کاری خود را در ایجاد جنگ و بحران میدانند، چه بسا برای ادامه حیات خود، گروههای تروریستی همچون داعش را نیز سازماندهی کنند!! فلذا جهت حفظ منافع نجومی خود آبِ دنیا را گل آلود میکنند تا ماهی های بزرگی برای خود صید کنند، پس حمله به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی، اولین حمله نبوده و آخرین حملۀ تروریستی بزرگ در جهان نیز نخواهد بود!!

در پایان لازم به ذکر است در این ایامی که اقتصاد ایران دچار مشکلات عدیده ای میباشد و مردم شریف مان از رکود، تورم و گرانی کمر شکن، بیکاری شدید، رشد وحشتناک نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، مشکلات بانکی، توقف چرخهای تولید و کوچکتر شدن سفره هایشان در رنج و عذاب میباشند، دولت و علی الخصوص اقتصاددانان درون دولت این واقعیت را بخوبی به اثبات رسانده اند که اَفسارِ اسبِ سرکشِ اقتصادِ ایران بطور کامل از دستانشان خارج شده و دیگر نه توان رفع مشکلات را دارند و نه متأسفانه اراده ای جهت بهبود اوضاع اقتصادی کشور و سامان دادن به معیشت مردم عزیزمان از آنها دیده میشود!! در نتیجه امروز کشورمان نیازمند به افراد و شخصیتهای حقیقی و حقوقی شایسته، متخصص، دلسوز و متعهد، وطن پرست و حافظ منافع ملی، کارآمد و فارغ از دسته بندیهای سیاسی و جناحی میباشد تا با همدلی و برنامه ریزی صحیح بتوانند مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع، مردم را به زندگی و آینده کشور امیدوار و نهایتاً پیروز و سربلند از جنگ اقتصادی بیرون آیند.

در این راستا دستگاهها و سازمانهایی نیز در داخل و خارج وجود دارند که میتوانند با تخصص، ارتباطات و امکانات خود در سراسر جهان، مشکلات اقتصادی ایران را حل وفصل و همچون سپری محکم در برابر ضربات ایستادگی نمایند و مسئولین و دولتمردان کشورمان نیز چاره ای ندارند مگر اینکه جهت غلبه بر مشکلات داخلی از توان و یاری این سازمانها استفاده نمایند. مراکز تجارت جهانی در سراسر جهان نیز سازمانهای بزرگ اقتصادی بین المللی هستند که با همکاری یکدیگر قدمهای بزرگی را در رفع مشکلات و موانع و همچنین پیشبرد اقتصاد و تجارت جهانی کشورهای خود برمیدارند که در این مسیر، کشورمان ایران نیز میتواند از توان مراکز تجارت جهانی جهت غلبه بر مشکلات و راه اندازی چرخ تولید و تجارت و پیروزی در جنگ اقتصادی و رفع تحریمها، به نحو احسن بهره برداری کند.    

امید است پس از گذشت چندین دهه از آغاز فعالیت مراکز تجارت جهانی در سراسر دنیا و پس از ۲۸ سال از شروع فعالیت دبیرخانه این سازمان در تهران، زمینۀ بهره مندی از امکانات این سازمان بزرگ بین المللی در جهت رفع مشکلات موجود کشورمان و رشد و توسعه اقتصاد ایران مهیا گردد.!!/انتهای پیام

Leave a Comment