مقامات آمریکایی: تضمین گرفته‌ایم که پولی از لوکزامبورگ به ایران منتقل نشود!!

یک رسانه آمریکایی به‌نقل از مقامات کاخ سفید مدعی شد که با وجود صدور حکم دادگاهی در لوکزامبورگ برای رفع توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران به‌ارزش ۱.۶ میلیارد دلار، دولت آمریکا تضمین‌هایی برای عدم انتقال این پول به ایران دریافت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری «واشنگتن فری بیکن» روز سه‌شنبه در گزارشی به‌نقل از تنی چند از مقامات آمریکایی مدعی شد که دولت آمریکا تضمین‌هایی دریافت کرده است که دارایی‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ که اخیراً با حکم دادگاهی در این کشور رفع توقیف شد، به ایران منتقل نشود.

این مقامات آمریکایی که «واشنگتن فری بیکن» در گزارش خود از آنها نام نبرده اما اعلام کرده است که آنها در وزارت امور خارجه این کشور مشغول به فعالیت هستند، مدعی شده‌اند که بر اساس تضمین‌هایی که دولت آمریکا اخیراً دریافت کرده است، دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ همچنان مسدود خواهد ماند. البته در این گزارش هیچ اشاره‌ای به این مسئله نشده است که تضمین‌ها دقیقاً از جانب چه مرجعی در لوکزامبورگ یا اتحادیه اروپا به دولت آمریکا داده شده است.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این نیز اعلام کرده بودند که برای جلوگیری از انتقال مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلاری از لوکزامبورگ به ایران تلاش خواهند کرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این خصوص به واشنگتن فری بیکن گفت: «تصمیم دادگاه منطقه‌ای لوکزامبورگ یک تصمیم نهایی نیست و قابل فرجام‌خواهی است

هفته گذشته عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که با رصد هوشمندانه تلاش‌های ایالات متحده آمریکا و پیشدستی در انجام اقدامات حقوقی و همچنین در نتیجه پیگیری‌های قضایی در کشور لوکزامبورگ، در ابتدای سال جدید دو پیروزی مهم برای کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاصل شد.

وی درباره این موفقیت جدید بانک مرکزی گفت: «وجوهی به‌مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلار متعلق به بانک مرکزی نزد کلیراستریم لوکزامبورگ که از تاریخ  1394.10.25 در توقیف بود رفع توقیف شد و سپس با صدور دستور موقت از شعبه دیگری از دادگاه‌های کشور یادشده از انتقال همان وجوه به آمریکا و توزیع میان مدعیان دروغین انتساب حادثه یازده سپتامبر به ایران پیشگیری شد.»

انتهای پیام/.+

Leave a Comment