طرح «اعاده اموال نامشروع»| سبزعلیپور: با حقوق مشروع کارمندی می‎توان خانه ۵۰ میلیاردی خرید؟

یک کارشناس اقتصادی درباره طرح “اعاده اموال نامشروع مسئولین” گفت: خانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومانی یک مدیر با حقوق مشخص چگونه به دست می آید؟ باید توجه داشت که حتما رانت و فسادی بوده که چنین اموال و دارایی‌هایی به دست آمده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طرحی با عنوان “اعاده اموال نامشروع مسئولین” در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که بر اساس آن قرار شده کمیته ای ۷ نفره اموال و دارایی تمام مسئولان را از ۴۰ سال گذشته را بررسی کند و هرگونه اموال نامشروع را به نفع بیت المال ضبط و صرف ۲ کار یعنی رفع فقر و اشتغالزایی جوانان کند.

محمدرضا سبز علیپور در این باره در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: رسیدگی به اموال مسئولان کشور موضوعی قدیمی بوده که از سالهای قبل مطرح  است تا از این طریق بررسی شود که افراد از طریق سمتهایی که در اختیار داشته و دارند از رانت مربوطه استفاده نکرده تا مال نامشروغی حاصل کنند.

وی با با بیان اینکه مبارزه با فساد اقتصادی امر  بسیار سختی است و باید پوسته سختی سوراخ شود؛ افزود: این فساد شیرین است و هر کسی دین و ایمان نداشته باشد به راحتی نمیتواند از این کار دست بکشد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عدم رسیدگی باعث شده است که غول فساد روز به روز  بزرگ تر شود، گفت: فساد در حال فروپاشی چهار چوب کشور است؛ دروغ و فساد حتی بدون دشمن خارجی مملکت را نابود میکند.

وی تصریح کرد: دروغ، فساد، رانت‌خواری و دست اندازی به اموال بیت المال زیاد شده و به عینه مشاهده میشود و مردم اعتماد خود را به مسئولین از دست داده اند.

وزیر اقتصاد آلمان با دوچرخه رفت و آمد می‌کند

سبزعلی پور گفت: مشخصات مسئولین در کشور آن شده است که حتما باید با ماشین آنچنانی و چندین بادیگارد تردد کنند، این در حالی است که وزیر اقتصاد آلمان که کشورش سالانه تعداد زیادی بنز به دیگر کشور ها صادر میکند با دوچرخه رفت و آمد میکند.

 این کارشناس اقتصادی گفت: وزیر امور خارجه هلند چند روز گذشته بخاطر یک دورغ از سمت خود استعفا داد و از مردم عذرخواهی کرد اما در جامعه ما سمت دولتی نردبانی برای رانتخواری و دزدی برخی ها شده است.

با درآمد مشروع نمی توان در ویلای چند ۱۰ میلیاردی زندگی کرد

وی با بیان اینکه تعداد مسئولینی که به این سمت گرایش دارند زیاد شده و در جامعه پررنگ شده اند تصریح کرد: افرادی  که در گذشته در یک اتاق زندگی میکردند اما امروز در ویلاهای چند ده میلیاردی سکونت دارند و فرزندان این افراد در کشورهای دیگر بصورت لوکس زندگی و با ماشین‌های  گران قیمت تردد میکنند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این پول ها از کجا می آید، این افراد مگر چقدر حقوق میگیرند که چنین مخارجی دارند، مگر با در آمد مشروع میتوان چنین در آمدهایی را به دست آورد؟

۱۰۰۰ میلیارد تومان داریی یک وزیر

وی تصریح کرد: وزیری میگوید، من هزار میلیارد تومان سرمایه دارم و وزیر دیگر میگوید، من خودرو پورشه داشتم که امروز آن را رها کرده و پشت این میز آمده ام.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در صورتی که فردی بتوانند بهترین زندگی را داشته باشد و ماهی  ۱۰۰ میلیون تومان پس انداز داشته باشد سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون  و در ۱۰ سال ۱۲ میلیارد تومان و در عرض ۱۰۰ سال ۱۲۰ میلیارد تومان  دارایی دارد؛ هزار میلیارد تومان چگونه حاصل شده است!؟

وی تصریح کرد: خانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومانی چگونه به دست می آید؟در این ارتباط باید توجه داشت که حتما رانت و فسادی بوده که چنین اموال و دارایی‌هایی به دست آمده است.

سبزعلی پور گفت: حقوق های نجومی، برداشت‌ها، وامهایی بدون بهره، دستگیری نزدیکان مسئولان و جور کردن وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی در عرض چند ساعت احتیاج به بررسی ندارد و نشان دهنده آن است که اتقاقاتی در کشور می افتد.

وی افزود: برخی مسئولان امضای خود را بدون دریافت هزینه و پول نمی چرخانند و مردم در صورتی که در ادارات رشوه از آنها گرفته نشود، تعجب می کنند.

سبزعلی پور گفت: افرادی که درست کار می کنند رانتخواری نمیکنند و جانشان را برای مملکت خود میگذارند نیز مورد تشویق قرار نمیگیرند؛ مدیرانی با مقامات بالای کشوری هستند که با اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی رفت آمد می کنند اما مورد توجه نیستند.

برخورد با فاسدین باعث انقلاب در کشور می‌شود

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: قوانین خوبی در قانونی اساسی برای مبارزه با فساد و رسیدگی به اموال مسئولان وجود دارد اما اجرایی نمیشود؛ در صورتی که این کار در کشور انجام شود انقلابی در کشور صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: به نظر نمی رسد که این گروه ۷ نفره نیز توان داشته باشد با غول فساد مبارزه کند، زیرا تاثیر و قدرت فاسدین بیشتر از این گروه است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در حال حاضر مافیای قدرتمندری در کشور داریم که در صورتی که  کسی بخواهد با آنها مبارزه کند وی را از جلوی پای خو د بر می دارند و کسی نمیتواند با پول و قدرت و ثروت برخورد کند اما آن آقایان مقاومتی نکرده و تسلیم شوند.

سبزعلی پور با بیان اینکه با مبارزه با فساد جنگی صورت میگیرد که تلفات زیادی خواهد داشت، گفت:  به نظر نمیرسد این گروه بتوانند اموال  دانه درشت ها را به راحتی مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: وقتی مشاهده می‌شود که نماینده  مجلسی با ماشین لوکس وارداتی وارد مجلس می شود چطور می توان انتظار داشت که ساده زیستی کند؛ استانداری در کشور داریم که به دولت پول قرض میدهد آیا می توان به سراغ این استاندار که بطور مثال  هزار میلیارد تومان سرمایه دارد رفت و گفت این ۱۰ میلیارد مال خودت و ۹۹۰ میلیارد باقی مانده را پس گرفت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:  این گروه  مبارزه با فساد نیز ممکن است در برخی موارد بخواهد مصلحت هایی را در نظر بگیرد زیرا برخورد با مفسدین امکان دارد که هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد، بنابراین ممکن است برای جلوگیری بحران در مواردی پا پس بکشد.

برای مبارزه با فساد باید با چند نفر برخورد کرد؟

وی تصریح کرد: این شورا وقتی میخواهد بررسی های خود را انجام دهد با یک نفر یا دونفر ،۱۰ نفر، صد نفر و هزار نفر که سر و کار ندارد مگر میشود با همه این افراد برخورد کرد و بطور مثال گفت بجای مرسدس بنز ۵۰۰ ماشین ساده باید سوار شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: رفاه و راحت طلبی و لوکس بودن در وجود این افراد رخنه کرده است و به راحتی نمیتوان این شرایط را تغییر داد؛ در دولت و دستگاه های دیگر مدیران زیادی مشاهده میشود که ثروت های زیادی دارند. 

وی گفت: این طرح خیلی خوب است و باید زود تر اجرا می شد  زیرا این غده امروز به حدی در بدن بیمار رشده کرده است که به سادگی نمیتوان عمل جراحی را انجام داد و بیمار ممکن است سر عمل بمیرد یا عوارض بعدی داشته باشد.

 سبزعلی پور با بیان اینکه افراد خاص تنها منافع خود را می بینند و مردم را نسبت به کشور بدبین میکنند، گفت: افراد مفسد به سادگی اجازه نمیدهند کسی به حریم آنها نزدیک شود اما باید توجه کرد ادامه این روند نیز موجب به بی اعتمادی مردم به سیستم میشود.

برخی معاونین وزیر ماهانه ۳۰۰ میلیون تومان حق مشاوره میگیرند

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: وزیر یا معاون وزیر در شرکتهای مختلفی نقش مشاور دارد و از هر کدام ۳۰ تا ۴۰ میلیون به طور ماهیانه میگیرد، درحالی که غیر موظف هستند و حضور فیزیکی در این شرکتها ندارد، زیرا تنها قرار است که کانال آن شرکت با دولت باشد؛ و در آمدی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی بغیر از حقوق دولتی خود در آمد دارند.

وی تصریح کرد: چنین شرایطی در هیچ کجای دنیا مشاهده نمیشود مگر کشورهایی که بسیار فاسد و مافیایی هستند و در کشور جمهوری اسلامی ایران نمیتوان چنینی شرایطی را قبول کرد .//انتهای پیام

تاریخ انتشار خبر: ۹۶/۱۲/۱۲

 

 

 

لینک اصلی خبر:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/12/11/1669920/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-50-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF

Leave a Comment