سهم ایران از تجارت ۳۲ هزار میلیارد دلاری جهان فقط ۰.۳۴ درصد

آنکتاد گزارش داد

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) اعلام کرد ایران در سال میلادی گذشته تنها ۰.۳۴ درصد کل تجارت جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود کل تجارت ایران با جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی را ۱۰۹ میلیارد دلار اعلام کرد. این رقم فقط معادل ۰٫۳۴ درصد کل تجارت جهانی در این سال بوده است. کل تجارت جهان در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد دلار گزارش شده است.

ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۶۹ میلیارد دلار صادرات داشته است. ارزش واردات ایران در این سال نیز ۴۰ میلیارد دلار بوده است که بر این اساس تراز تجاری ایران مثبت ۲۹ میلیارد دلار بوده است که البته نفت و فرآورده های نفتی نیز جزو کالاهای صادراتی ایران محاسبه شده است.

بر اساس این گزارش از کل صادرات ۶۹ میلیارد دلاری ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۲۰۲ میلیون دلار مربوط به صادرات خدمات بوده است . همچنین ایران ۱۴ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار واردات خدمات در این سال داشته است .

این نهاد بین المللی رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ایران در سال میلادی گذشته را بالغ بر ۴٫۳ درصد برآورد کرده است که بالاتر از متوسط رشد تولید ناخالص داخلی جهان(۲٫۲ درصد) و همچنین بالاتر از متوسط رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای در حال توسعه (۳٫۷ درصد) بوده است.

سرانه تولید ناخالص داخلی ایران نیز ۵۲۷۶ دلار اعلام شده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۸٫۶ درصد شده و تراز حساب های جاری ایران به رقم ۲۳ میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلار رسیده است.//انتهای پیام

Leave a Comment