سنگ اندازی مسئولین استان بوشهر در برابر سرمایه گذاران خارجی با چه نیتی است

گلایه رئیس مرکز تجارت جهانی ایران

برخی از مسئولین ما نه تنها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی بی اعتنایی میکنند بلکه بجای فرش قرمز، پوست موز زیر پایشان میگذارند تا با کله به زمین بخورند؟!! چرا؟ واقعاً دلیل این کارها چیست؟ آیا این اعمال چیزی به جز خیانت به ایران و ایرانی است؟

محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در میزگردی تحت عنوان درمان اقتصاد بیمار ایران” ضمن حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی گفت: سرمایه گذاری داخلی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی اشتغالزایی را در کشور افزایش میدهد و در صورت مشارکت سرمایه گذاران خارجی در برنامه های صنعتی و تولیدی و خدماتی در کشور، زمینه تولید و صادرات بیشتر کالای ساخت داخل به دیگر کشورها و ارائه خدمات مطلوب از جمله خدمات رفاهی، حمل و نقل، مصرفی، درمانی وفراهم میشود.

وی افزود: اقتصاد ایران بنابه دلایل مختلف از جمله جنگ اقتصادی نابرابر و اعمال تحریمهای شدید خارجی و همچنین سوءمدیریت و سیاستهای نادرست و عملکرد غلط دولتهای سابق و اسبق چند سالیست که به کما رفته و برای درمان این اقتصاد بیمار نیازمند تدابیر ویژه، برنامه درست و تیم دلسوز و متخصص و کارآمد میباشیم تا با اقدامات ضربتی بتوان در کوتاه مدت این اقتصاد را درمان و آنرا روی ریل توسعه قرار داد که هر چند سخت و دشوار میباشد اما کاری شدنی و دست یافتنی و قابل تحقق میباشد که مردم عزیزمان از دولت سیزدهم و رئیس جمهور جدید و هیأت دولت این توقع را دارند تا در نقش ناجی این اقتصاد وارد میدان شده و نقاط ضعف را به نقاط قوت مبدل و زمینه را برای فعالیت و سرمایه گذاری صاحبان سرمایه و کارآفرینان فراهم سازند.

 علیپور در ادامه اظهار داشت: نجات اقتصاد ایران در کوتاه مدت نیازمند اقدام ضربتی دولت با همکاری کارآفرینان میباشد که این اقدام ضربتی نیز بر ۴ محور اساسی استوار میباشد که سرفصل این ۴ اقدام بشرح زیر میباشد:

* رفع اختلاف و تنش زدایی با کشورهای جهان

* تنش زدایی داخلی و حرکت بسمت آشتی ملی و فراجناحی نمودن امور  

* رفع موانع اقتصادی و تلاش شبانه روزی رئیس جمهور و تیم اقتصادیش برای به گردش درآوردن چرخ تولید

* حمایت جدی و قاطعانه دولت از صادرات و صادرکنندگان و رفع موانع صادراتی

همچنانکه استحضار دارید که در همین راستا مقام معظم رهبری چند سالیست که شعار سال را اقتصادی اعلام نموده و به تولید توجه خاصی داشته اند که در شعار امسال نیز بر حمایت، پشتیبانی از تولید و کارآفرینان و همچنین مانع زدایی و رفع مشکلات تأکید ویژه ای داشته اند، پس مسئولین امر باید با تمام وجود در این مسیر قدم برداشته و موانع رشد و توسعه اقتصاد را هر چه سریعتر از سر راه فعالان اقتصادی و صاحبان سرمایه بردارند تا حرکتهای اقتصادی سالم بنحو مطلوب آغاز و درمان اقتصاد آغاز شود.

سبزعلیپور تصریح کرد: دولت باید موارد زیر را هم سریعاً در دستور کار خود قرار دهد تا اقتصاد شکوفا شود، بنوعی اولویتهای اقتصادی دولت جدید باید بر موارد زیر استوار باشد تا هرچه زودتر بودجه ۱۴۰۰ محقق و اقتصاد ایران درمان شود. درکل با توجه به خرابکاریهایی که در عرصه اقتصاد صورت گرفته، دولت رئیسی کار سخت و دشواری را در پیش دارد.

*پرهیز از خام فروشی

* تثبیت نرخ ارز

*جلوگیری از قاچاق کالا

*برچیدن بروکراسی اداری دست و پا گیر

*اصلاح سیستم غلط و بی ضابطه بانکداری و کاهش نرخ سود تسهیلات

*باز بودن درب اتاق دولتمردان به روی فعالان اقتصادی

*احترام خاص و ویژه به کارآفرینان و فعالان اقتصادی

*و…. چند مورد دیگر

وی افزود: یکی از اساسی ترین فاکتورهای توسعه اقتصاد، سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخشهای مختلف اقتصادی میباشد، یعنی دولت محترم آنقدر فضا را برای سرمایه گذاران امن و موانع را برطرف کند تا سرمایه گذاری بسیاری در بخشهای مختلف اقتصادی اعم از تولیدی و خدماتی انجام شود. زیرا با سرمایه گذاریهای جدید نه تنها اقتصاد و زیرساختها نوساز میشوند بلکه چرخ صنایع و خدمات به گردش درمیآید و در همین راستا پول به گردش درآمده و صدها هزار شغل جدید ایجاد میشود که با ایجاد شغل و ارتقاء سطح زندگی و معیشت مردم، نه تنها معضلات اجتماعی در حد زیادی کاهش میابد بلکه اعتماد مردم به دولت و حاکمیت به حد اعلای خود میرسد.

علیپور تأکید کرد: در این مسیر سرمایه گذاری خارجی نقش بسیار بالایی بازی میکند و اگر دولت بتواند زمینه را برای سرمایه گذاریهای خارجی فراهم کند، نه تنها تکنولوژیهای جدید و دانش و فنون روز وارد کشور میشود بلکه حضور خارجی ها در ایران و سرمایه گذاری آنان در کشورمان موجب ارتقاء امنیت ایران و کاهش قدرت عمل دشمنان در اعمال تحریمهای اقتصادی برعلیه کشورمان خواهد شد، چون وجود خارجی ها بنوعی دست و بال دشمنان ایران را نیز میبندد.

پس دولت باید بخشی از توان خود را در جهت جذب سرمایه خارجی و تشویق سرمایه گذاران به شراکت با خارجیان معطوف نماید. هرچند که در حال حاضر تحریمها دست و بال مان را بسته و خارجی ها بدلیل تحریمهای اقتصادی از سرمایه گذاری در ایران خوف دارند اما دقیقا اطلاع دارم که با همین شرایط سخت و تحریمی، هنوز خیلی از خارجی ها هم حاضرند در کشورمان سرمایه گذاری کرده و بخشهای مختلف اقتصادی و غیر اقتصادی را توسعه دهند اما متأسفانه برعکس، اینبار خودمان با رفتارهای نادرست و بعضاً سوال برانگیز، خودتحریمی کرده و در برابر سرمایه گذاران خارجی دیوار کشیده و آنان را فراری میدهیم.

وی در عین حال از وجود برخی قوانین دست و پاگیر برای سرمایه گذاری در ایران، انتقاد کرد و گفت: برخی قوانین نیز سبب شده تا بیشترین میزان سرمایه گذاری توسط بخش دولتی در پروژه های نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو و صورت گیرد و بطور عملی بخش خصوصی از فرصتهای سرمایه گذاری محروم شود.

علیپور از سرمایه گذاری خارجی به عنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد کشورها نام برد و شکوفایی اقتصاد کشورها را منوط به میزان جذب سرمایه گذاری آنها دانست. به اعتقاد وی میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورمان اصلاً از روند قابل قبولی برخوردار نیست و این موضوع باید مورد توجه خاص و ویژه قرار گیرد.

سبزعلیپور در ادامه اظهار داشت: با وجودی که قوانین کافی و شفاف برای ایجاد جذابیت سرمایه گذاری در کشور وجود دارد، اما درآمد ناشی از نفت باعث شده تا این مهم بطور جدی مدنظر قرار نگیرد.  این مقام تاکید کرد، درحالیکه برخی تلاش می کنند تا با فاینانس پروژه ها، اعتبار مناسب با بهره کم را به کشور وارد کنند، اما موانع آنها را با مشکلات متعددی مواجه میکند.

به گفته سبزعلیپور، در فضای رقابتی سالم باید سرمایه گذاران داخلی را حفظ کرد و در عین حال به جذب سرمایه گذاران خارجی پرداخت.

وی افزد: جدای از قوانین دست و پاگیر، متأسفانه برخی از مسئولین کشوری و استانی عمداً و یا سهواً چوب لای چرخ سرمایه گذاری داخلی و خارجی گذاشته و با برخوردهای سوال برانگیز خود، موجب نامیدی سرمایه گذاران علی الخصوص سرمایه گذاران خارجی و فراری شدن آنها از کشورمان میشوند. اینگونه برخوردها سوء موجب میشود تا سرمایه ها بسمت سایر کشورهای منطقه و اصطلاحاً باعث فرار سرمایه از ایران به سایر کشورها میشود که همین امر موجب مریضی اقتصاد و افزایش مشکلات اقتصادی میشود!!

چرا مسئولین کشورهای دیگر زیر پای سرمایه گذاران فرش قرمز میاندازند و دست آنها را میبوسند اما برخی از مسئولین ما نه تنها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی بی اعتنایی میکنند بلکه بجای فرش قرمز، پوست موز زیر پایشان میگذارند تا با کله به زمین بخورند؟!! چرا؟ واقعاً دلیل این کارها چیست؟ آیا این اعمال چیزی به جز خیانت به ایران و ایرانی است؟

علیپور در ادامه به موردی اشاره کرد و گفت: بطور مثال، چند روز پیش اینجانب در جریان موردی از همین بی مهری و چوب لای چرخ گذاشتن لای چرخ سرمایه گذاران خارجی قرار گرفتم که پس از شنیدن موضوع و رؤیت اسناد و مدارک و ادله، بسیار مکدر و متأسف شدم و هیچ پاسخی به جز اظهار تأسف از دستم برنیامد اما قول دادم که تا جایی که قوانین اجازه میدهد این مورد را پیگیری و به گوش مسئولین ذیربط کشور برسانم.

سرمایه گذاری از کشور قطر که اصل و نسب ایشان ایرانی است، مشتاق سرمایه گذاری در استان بوشهر میباشد تا زمانیکه زنده و در قید حیات میباشد بتواند دین خودش را به کشور آبا و اجدادیش ادا کند. باتوجه باینکه استان بوشهر چندان هتلی ندارد و تا آنجایی که بنده اطلاع دارم حداقل هتل خوب و تازه ساز و مرتبی ندارد که هنگام اقامت میهمانان علی الخصوص خارجی ها بتوانند آبرومندانه از میهمانان پذیرایی کنند، از همین رو سرمایه گذار تصمیم بر آن دارد تا در عسلویه که مرکز نفت ایران است و فاقد هتل خوب میباشد، هتلی بزرگ و مرتبی بسازد و در ادامه نسبت به جاده سازی و ایجاد امکانات دیگر در آن منطقه و استان اقدام نماید.

سبزعلیپور گفت: در حال حاضر وقتیکه عربهای پولدار میخواهند به جنوب ایران سفر کنند، چون از بوشهر تا هرمزگان هتل خوب ۴ و ۵ ستاره ای وجود ندارد و همه هتلهای خوب جنوب کشور در بندرعباس ساخته شده اند، از همین رو میهمانان پولدار عرب با روستائیان ارتباط برقرار میکنند تا برایشان آلاچیق شیک در بیابان احداث کنند تا در مدت حضور در آن منطقه در آنجا اقامت کنند!! واقعاً زشت و سوال برانگیز است!! آیا با این وضعیت میخواهیم پول دربیاوریم و اقتصاد کشور را توسعه دهیم؟

حال چنانچه کسی میخواهد در زمینه خدمات رفاهی در منطقه جنوب بویژه در استان بوشهر و منطقه ویژه عسلویه سرمایه گذاری کند، پس چرا اذیتش میکنید؟ استاندار محترم چه نقشی در این زمینه و توسعه استان دارد؟ رئیس منطقه ویژه اقتصادی عسلویه چه وظایف و نقشی در توسعه عسلویه دارد؟ چرا مشکلات سرمایه گذاران خارجی را پیگیری نمیکنند؟ چرا سرمایه را از استان به دیگر کشورهای منطقه فراری میدهند؟

تا آنجائیکه شنیده و اسناد و مدارک را دیده ام، همین سرمایه گذار در حال ساخت بزرگترین کلینک درمانی ایرانیان در دوحه قطر نیز میباشد تا با تیم پزشکی و کادر درمانی که از ایران به آن کشور خواهند رفت، آن مجموعه را افتتاح و مدیریت نمایند.

سوال اصلی و دردناک این است که سنگ اندازی مسئولین استان بوشهر در برابر سرمایه گذاران خارجی با چه نیتی است؟ چرا دوست ندارند استان خودشان و منطقه جنوب ایران آبادتر شده و پای سرمایه گذاران و پولداران بیشتری به آن منطقه باز شود تا موجب شکوفایی اقتصاد منطقه و ایجاد امنیت اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمد برای ساکنین گردد؟!!

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه ضمن حمایت همه جانبه این مرکز از سرمایه گذاران داخلی و خارجی اظهار داشت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی با سرمایه گذاری خویش میخواهند این مهم را به اثبات برسانند که در اوج مشکلات و همچنین در اوج تحریمهای آمریکایی و جنگ اقتصادی، باز هم به کشورمان ایمان و اطمینان دارند و میتوانند کارهای بزرگی را در شأن ایران و ایرانی، آنهم با تکیه بر دانش و تکنولوژی ایرانی انجام دهند که خود گامی بلند در جهت تبیین سیاستهای مقام معظم رهبری، تحقق شعار سال و اجرای “اقتصاد مقاومتی” میباشد. سرمایه گذاران بزرگ به نوعی بسترساز سایر سرمایه گذاران شده و راه را برای دیگر فعالان اقتصادی هموار مینمایند و بزودی شاهد رقابت بین استانها و شهرهای بزرگ و کوچک ایران بر سر اجرای پروژه های تولیدی، خدماتی، درمانی و…. خواهیم بود اما بشرط و شروطه ها و آن اینکه حمایت واقعی و قلبی دولت محترم پشت سر این عزیزان باشد زیرا حمایت واقعی دولت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی، قطعاً نوعی رقابت سرمایه گذاری در ایران آنهم در اوج تحریمها را بوجود خواهدآورد و راه را برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج از کشور نیز هموار خواهد نمود اما بی مهری و نامهربانی با سرمایه گذاران و کارآفرینان موجب خواهد شد تا سرمایه ها از ایران فراری شده و دولت در حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور تنها بماند که امیدوارم با تدبیر جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری جدید کشورمان، بیش از پیش بر دل سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشورمان بتابد.

ضمناً در پایان از مسئولین استان بوشهر بویژه استاندار محترم، رئیس منطقه ویژه عسلویه، رئیس بنیاد مسکن استان و سایر مقامات ذیربط آن استان درخواست میکنم تا به بحث سرمایه گذاری داخلی و خارجی اهتمام ویژه ای داشته و شخصاً از سرمایه گذاران با گشاده روئی استقبال نمایند و مشکلات آنان را نیز شخصاً و بطور خاص پیگیری کنند تا هرچه زودتر شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد استان بوشهر و منطقه عسلویه باشیم و از فرار سرمایه و سرمایه گذاران هم جلوگیری نماییم./انتهای پیام

Leave a Comment