روحانی: از سیستم ارزی راضی نیستم

رئیس جمهور با بیان اینکه از سیستم ارز در چهار سال گذشته راضی نبودم،از سیستم ارزی فعلی هم راضی نیستم و بایدبه یک سیستم سوم دست پیداکنیم، گفت: واردکنندگان بدانند اگر کالایی باید درطول سال ۹۷ وارد شوداین کار را انجام دهند و نگرانی بابت ارز نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت با اشاره به موضوع ارز  گفت: من در اینجا به صراحت می‌خواهم بگویم که از سیستم ارز در چهار سال گذشته راضی نبودم، از سیستم ارزی فعلی هم راضی نیستم و باید به یک سیستم سوم دست پیدا کنیم.

وی افزود: در ۴ سال گذشته، ارز کاغذی را با هواپیما و با مشکل می‌آوردیم و هواپیما را بیمه می‌کردیم. روحانی ادامه داد: در این بازاری که ارز می‌بردیم، عده ای که نیازمند واقعی بودند مثلا برای تولید، ارز به دستشان نمی‌رسید و مجبور می‌شدند بروند سراغ همان دلال‌ها.

روحانی در بخش دیگری از این نشست خطاب به کرباسیان وزیر اقتصاد گفت: آقای وزیر اقتصاد در سایت اعلام کنید و بگویید چه نهادها و دستگاه هایی مالیات نمی دهند. مردم بدانند و از آنها کالا نخرند؛ چرا بخرند وقتی حق مردم را نمی دهد.

روحانی با اشاره به تصمیمات دولت در راستای کنترل بازار ارز، اظهارداشت: ممکن است این تصمیمات برای برخی خوشایند نباشد. ما باید به یک سیستم سوم در زمینه ارز برسیم. ۴ سال گذشته ارز را با گرفتاری فراوان تهیه می‌کردیم و با هواپیما وارد می‌کردیم و با ماشین‌های مسلح ارز را به بانک مرکزی منتقل می‌کردیم و بانک مرکزی نیز به صرافی‌ها ارایه می‌داد.

رییس جمهور ادامه داد: در صرافی‌ها هم ارز به هر شیوه‌ای که دلشان می‌خواست تقسیم می‌شد و ارز خوب‌ها در پاکت رفته و به جای دیگر منتقل می‌شد و این سیستم اداره ارز کشور بود و بانک که باید مسئولیت اصلی را داشته باشد، تماشاگر بود.

وی با بیان اینکه با چند نرخ در مبادله ارز مواجه بودیم که حداقل آن دو نرخ بود، گفت: برخی کالاها در این نوسان با یک نرخ و برخی با نرخ دیگر ارایه می‌شد و من از ابتدا در تمام جلسات منتقد این شیوه تقسیم ارز بودم و معتقد بودم که ارز نباید به وسیله اسکناس ارایه شود، بلکه باید حواله داده شده و حداکثر امور به دست بانک‌ها باشد.

رییس جمهور با بیان اینکه در آن سیستم افرادی که نیاز واقعی داشتند به ارز دسترسی نداشتند و باید با صرافی به گونه‌ای دیگر تعامل می‌کردند، گفت: ما نیاز داشتیم که روزی ارز را با نرخ واحد علام کنیم و (یک روز نیاز بود)رابطه صرافی‌های مجاز و غیرمجاز و دلال و غیره را با تقسیم و تسهیم ارز قطع کنیم.

روحانی افزود: از ابتدای دولت یازدهم نظر ما بر اجرای همین سیاست بود و در چند ماه گذشته شرایطی به واسطه رفتارهای گرگ‌های خارجی و سودجویان داخلی پیش آمد که آرامش بازار متزلزل شد و امروز در شرایطی قرار گرفتیم که شاید بهترین شرایط نباشد، اما مطلوب است.

رییس قوه مجریه با اشاره به اینکه خودم به دنبال شیوه دیگری در زمان مناسب خود هستم، اظهارداشت: در شرایط فعلی و با وضعیتی که داریم، کار کاملا درستی بود و تصمیم صحیحی اتخاذ شده که این تصمیم با اجماع همه کارشناسان و مسئولان اقتصادی اتخاذ شد و بر مبنای این بود که واردکننده کالاهای مورد نیاز کشور کاملا راحت بوده و بتواند کالا را وارد کند.

وی گفت: واردکنندگان اگر بداند کالایی باید در طول سال ۹۷  وارد شود این کار را انجام دهند و نگرانی بابت ارز نداشته باشند.//انتهای پیام

Leave a Comment