تبلیغ “شعار سال” بر روی سربرگ ادارات و بیلبوردها هیچ نفعی برای کشور ندارد/ تحقق اجرایی “شعار سال” باعث حل مشکلات اقتصادی میشود

تحلیل رئیس مرکز تجارت جهانی ایران  در خصوص”شعار سال” ۱۴۰۱

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: نباید نسبت به “شعار سال” بی تفاوت بود و اجرای آنرا نادیده گرفت و کاری کرد که در انتهای سال به کلمه “متأسفانه” برسیم و بگوییم که شعار امسال نیز از قوه به فعل تبدیل نشد!!

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در واکنش به رهنمودهای مقام معظم رهبری، ضمن عرض تبریک نوروز و فرارسیدن سال ۱۴۰۱ طی تحلیلی، پیام نوروزی ایشان و شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین را واکاوی و لازم الاجرا دانست و اظهار داشت: نام گذاری و انتخاب شعار سالها از جانب رهبری با بررسی دقیق مشکلات و کارهای انجام شده، طی یک سال و همچنین حاصل عملکرد مسئولان و دولتمردان در سال سپری شده، صورت میگیرد، لذا هرگز نامگذاری سالها بدون مطالعه و احساسی نبوده و نیست.

وی افزود: مثلاً پس از بررسی اوضاع و احوال سال ۹۷ و سالهای ماقبل، برای سال ۹۸ شعار “رونق تولید” را انتخاب کردند زیرا در آن مقطع از زمان، کشورمان نیازمند مقابله با دشمن و پیروزی در «جنگ اقتصادی» بود و رونق تولید نیز یکی از اساسی‌ترین روشهای مقابله با نفوذ دشمن و تحریمهای اقتصادی و همچنین غلبه بر مشکلات اقتصادی ایران بود.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: به همین دلیل کشور به رونق تولید نیاز داشت تا چرخ صنایع و کارخانجات با سرعت بیشتری بچرخد و تولید ملی نیز روز به روز افزایش یابد.

پس از رونق تولید، کشورمان نیازمند جهش تولید بود تا از این طریق افزایش تولید و در نتیجه رشد اشتغال و نهایتاً تقویت اقتصاد ملی را درپی داشته باشد؛ از همین رو مقام معظم رهبری برای سال ۹۹ هم شعار “جهش تولید” را انتخاب کردند.

 پس از دو سال، همگان منتظر نتایج مثبت این نامگذاریها بودند تا رونق و جهشی در تولید رخ داده و به تبع آن بخشی از مشکلات اقتصادی ایران نیز مرتفع شده باشد.

اما عملکرد دولت وقت جهت تحقق شعارهای رونق تولید و “جهش تولید” در آن سالها اصلاً راضی کننده نبود و نه تولید کشور رونق گرفت و نه “جهش” قابل توجهی در زمینۀ تولید محقق شد!! از همین رو باز هم تولید رشد آنچنانی نکرد و مشکلات اقتصادی بیش از پیش دامن ایران و مردم را گرفت.

 به همین خاطر مقام معظم رهبری برای سال ۱۴۰۰ شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی را انتخاب کردند تا باز هم با این شعار بنوعی اهمیت رونق، جهش و شکوفایی تولید و گردش پُر توان چرخ صنایع و کارخانجات کشورمان را یادآوری نمایند.

علیپور تصریح نمود: متأسفانه طی سالهای گذشته آنطور که انتظار میرفت به امر تولید پرداخته نشد و دولتمردان و غالب مسئولین به اهمیت گردش چرخ تولید واقف نشدند و همین امر موجب شد تا بجای رونق تولید شاهد رونق دلالی و رشد قاچاق باشیم و بجای رفع موانع از برابر تولید و تولیدکنندگان و کارآفرینان نیز، به عینه شاهد افزایش موانع و بی توجهی به تولید و تولیدکنندگان باشیم که واقعاً جای تأسف دارد که مسئولین به اهمیت فرمایشان رهبری پی نبردند و شعارهای سالها را از قوه به فعل تبدیل ننمودند!! 

مقام معظم رهبری در سال جدید نیز به اهمیت تولید و اشتغال آفرینی اشاره و ابرام نمودند و از همین رو شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینرا برای سال ۱۴۰۱ انتخاب و نامگذاری کردند.

قدرتمند شدن اقتصاد ایران در گرو چردش چرخ کارخانجات، صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی است:

 سبزعلیپور ادامه داد: اعتقاد اینجانب بر این است که قوی و قدرتمند شدن اقتصاد ایران که رهبری نیز به کررات بر آن تأکید داشته و دارند در گرو صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی آنهم تولیدات با کیفیت است که با توجه به استعداد و ظرفیتهای وسیعی که در کشورمان وجود دارد و با اراده و خرد جمعی، مدیریت صحیح و تدوین و اِعمال سیاستهای درست میتوان این مسیر را طی و به اهداف مورد نظر دست یافت.

 وی تاکید کرد: کشورمان همه چیز دارد و بنوعی، جواهر و گوهری بی همتا در دنیا میباشد؛ سومین ذخایر انرژی و نفت و گاز جهان دارا بوده، همچنین از معادن بی‌نظیر، منابع خدادادی، آثار تاریخی و جاذبه ‌های توریستی، جغرافیایی و طبیعی، آب و هوای

چهار فصل، فرش، پسته، زعفران، خاویار و…. غیره بهره مند میباشد. این ‌همه داشته ‌ها و نعمات پروردگار، ایران را به یکی از بی‌نظیرترین و ثروتمندترین کشورهای جهان مبدل کرده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: ایران همچنین کارآفرینان خوش فکر و توانمند دارد که در حال حاضر نیز چرخش بخشی از چرخ اقتصاد کشور در این اوضاع سخت و تحت تحریم به دست توانمند همین‌ بزرگواران میچرخد اما مشکل اساسی اینجاست که عمداً و یا از روی نادانی و سهواً نه تنها کارآفرینان داخلی را جدی نگرفته و به کار نمی‌گیریم بلکه با رفتار نادرست، متأسفانه آنان را ناراحت، دلنگران و ناامید هم می‌کنیم و همین برخوردهای نادرست و توهین آمیز و جدی نگرفتن کارآفرینان و صاحبان صنایع موجب کاهش تولید و به تبع آن باعث کُند شدن گردش چرخ تولید و چرخ اقتصاد ایران شده و میشود.

ایران یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان میشود، اگر…/ متأسفانه دولتهای وقت از اهداف تبیین شده و منافع ملی دور شدند:

 سبزعلیپور اضافه کرد: با وجود چنین کشور ثروتمندی که داریم اگر تولید هم جهش پیدا کند و مشکلات اقتصادی نیز رفته رفته مرتفع شود، اقتصاد مقاومتی قطعاً محقق خواهد شد که در آن صورت ایران به یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان مبدل و دیگر هیچ کشوری حتی آمریکا نیز توان درگیری و تحریم ایران را نخواهد داشت.

 وی اشاره کرد: بر این اساس هدف مقام معظم رهبری نیز از انتخاب شعارهای ۳ سال گذشته ۹۸ الی ۴۰۰ در خصوص تقویت تولید  در همین راستا و در جهت تحقق “اقتصاد مقاومتی” و قدرتمند شدن اقتصاد ایران بوده است.

متأسفانه دولتهای یازدهم و دوازدهم  باز هم به امورات حاشیه‌ای بیشتر توجه کردند و از اهداف تبیین شده و منافع ملی تا حدود زیادی دور شدند، بطوریکه کم کاری و بی تدبیری وزارتخانه‌های اقتصادی کاملاً مشهود بود و مسئولین و دولتمردان چندان به حمایت از تولید و صنایع نپرداختند تا رونق و جهشی در تولیدات ملی اتفاق بیافتد و عملکرد دولتها در ارتباط با تقویت تولید و به گردش درآوردن چرخ صنایع و کارخانجات نه در شأن ایران و ایرانی بود و نه مورد رضایت رهبری.

چرا جهش تولید رخ نداد؟/ علت انتخاب تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی در سال ۱۴۰۰ چه بود؟

 سبزعلیپور گفت: سیاستهای نادرست، چشم به غرب دوختن و به خارجی‌ها امیدوار بودن و همچنین عملکردهای غلط دولت موجب شد تا کشور ثروتمند و قدرتمند و بی‌نظیر ایران آنهم با این‌ همه منابع و جمع زیادی کارآفرین بزرگ و توانمند نه تنها چندان پیشرفتی نکند، بلکه غرق در مشکلات اقتصادی هم بشود.

 مشکلات اقتصادی و عملکرد مسئولان و دولتمردان باعث شد تا رهبر انقلاب برای سال ۱۴۰۰ شعار تولید، پشتیبانی‌ ها، مانع‌زدایی را انتخاب کنند که تعیین این شعار برای سال گذشته نشان از اهمیت ویژه رهبری به اقتصاد و علی الخصوص به رشد و جهش تولید داخلی بود.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد:  شعار سال گذشته بسیار مهم و اساسی بود و چنانچه بطور صحیح و دقیق اجرا و محقق میشد، قطعاً تحول بزرگی در اقتصاد ایران و رفع مشکلات اقتصادی بوجود می‌آورد.

انتخاب شعار سال‌ ۱۴۰۰ نشان دهندۀ این واقعیت مهم بود که در سالهای گذشته عملکرد دولتها راضی کننده نبوده و جهش قابل توجهی در زمینۀ تولید رخ نداد؛ به همین دلیل حسب دستور مقام معظم رهبری و برابر شعار سال قبل باید قوای سه گانه مخصوصاً دولت بطور ویژه از تولید و تولیدکننده و کارآفرینان حمایت و پشتیبانی میکرد و تمام موانع و بوروکراسی‌ های زائد در برابر تولید و فعالان اقتصادی را مرتفع و حذف مینمودند تا کارآفرینان و تولیدکنندگان روان ‌تر و بی‌دغدغه و با سرعت بالایی چرخ‌ های تولید، صنایع، خدمات واقتصاد ایران را به حرکت درآورند که متأسفانه باز هم این شعار به درستی محقق نشد!!

شعار امسال بسیار دقیق و از اهمیت خاص و قابل توجهی برخوردار است:

 وی با بیان اینکه شعار سال ۱۴۰۱ بسیار دقیق انتخاب شده و از اهمیت خاص و قابل توجهی برخوردار است، اظهار داشت: شعار تولید، دانش ‌بنیان و اشتغال‌آفرین جامع و وسیع انتخاب شده و در حقیقت چند اقدام اساسی و مهم در یک قالب و بصورت یک شعار اعلام شده که بنوعی مکمل شعار سالهای پیشین و چه بسا از آن شعارها مهمتر و جامع تر نیز میباشد.

 در مورد اهمیت شعار امسال باید گفت: شعار امسال، جامع تر و کامل‌ تر از شعار سالهای قبل بوده و بجای اینکه فقط به رونق و یا جهش تولید بپردازد، به حمایت و پشتیبانی از صنایع، تولیدکنندگان و کارآفرینان نیز تأکید کرده و جدای از اینکه خواستار مانع زدایی و رفع موانع از سر راه تولید و فعالان اقتصادی نیز شده، به گردش چرخ تولید آنهم تولیدی بر پایۀ علم روز و دانش تأکید کرده و از همه مهمتر خواستار رفع بیکاری و ایجاد اشتغال که یکی از بزرگترین معضلات جامعه امروز ما میباشد شده است

و از همین رو شعار امسال از اهمیت ویژه ای برخوردار و تمام مسئولان نظام و دولتمردان باید هم و غم خود را در جهت تحقق این شعار به کار گیرند.

 سبزعلیپور افزود: برای تحقق شعار امسال در اولین قدم، دولت فعلی باید به رونق و جهش تولید به چشم یک هدف و برنامۀ کارشناسی شده نگاه و تمام توان و امکانات دولت را به حمایت از تولید، تولیدکننده و کارآفرینان ایرانی معطوف کند و تا جایی که این دولت زمان و توان دارد باید با رفع موانع و کارشکنی ‌ها، رضایت فعالان اقتصادی و کارآفرینان را بدست آورد تا قدم به قدم تولید وسیع برمبنای دانش روز شکل گرفته و با ایجاد اشتغال، رفته رفته ریشه بیکاری را بخشکاند.

دولت نباید مشکل و مانع جدیدی بر سر راه تولید و تولیدکننده ایجاد نکند/ چند پیشنهاد برای دولت سیزدهم:

وی یادآور شد: البته این دولت در این مدت کوتاهی که از عمرش گذشته، تا حدودی تمایل و ارادۀ خود را به گردش چرخ تولید و احیای کارخانجات ورشکسته و همچنین رفع موانع نشان داده؛ لکن باید سعی کند تا هرگز مشکل و مانع جدیدی بر سر راه تولید و تولیدکننده ایجاد نکند.

این کارشناس اقتصادی در مورد مهمترین اقداماتی که دولت در جهت تحقق شعار سال باید انجام دهد گفت: نخست رئیس جمهور محترم جناب آقای رئیسی، افراد و مدیران خوشنام، پرتوان، بی حاشیه، سالم، کارآمد و متعهد و متخصص، مدیر و مدبر، پاکدست و فرا جناحی را برای حضور در دولت انتخاب تا فارغ از جناح بندی‌های سیاسی فقط به فکر منافع ملی باشند و تمام تلاش خود را جهت رفع مشکلات اقتصادی و ارتقاء سطح زندگی مردم به کار بگیرند.

 دوم اینکه رئیس جمهور معزز و تیم اقتصادی‌ ایشان جهت همفکری و آگاهی از مشکلات و موانع کسب و کار و تولید باید با فعالان اقتصادی کشور نشستهای پی در پی داشته باشند و دغدغۀ فعالان اقتصادی و کارآفرینان را سریعاً مرتفع کنند نه اینکه مانند دولت سابق و اسبق فقط یکبار ۵ الی ۶ نفر از فعالان اقتصادی را که طرفدار دولتش هستند را جمع کند و دیدار کوتاه تبلیغاتی در برابر رسانه ها با آنها داشته باشد و بگوید که رئیس جمهور با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دیدار کرد!!

 وی تصریح کرد: دولت در گام سوم، مشکلات و موانع موجود بر سر راه تولید، صادرات و واردات مواد اولیه را مرتفع و دستگاه‌ هایی همچون گمرک، سازمان مالیاتی، سازمان استاندارد، ادارات صنعت، معدن و تجارت استانها، اتاقهای بازرگانی، سفارتخانه‌ها، سازمان توسعه تجارت و غیره را که در زمینه تولید و صادرات ذی ‌مدخل هستند را خانه تکانی و ساختار آنها را با تفکر رشد و توسعه تولید و صادرات غیرنفتی پی ریزی نماید.

 رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: دولت نظام پولی و بانکی ایران را باید بازبینی و سیستم بانکی کشور را تولید و صادرات محور کند و بانکها را باید به نردبانی جهت رشد و توسعه تولید و صادرات ایران تبدیل نماید نه مانع صنایع و کارآفرینان و تولیدکنندگان باشند؛ همچنین مشکل خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی را حل کند و به سمت تثبیت نرخ ارز حرکت کند و از نوسانات نرخ ارز و چندگانه جلوگیری و پرهیز نماید.

 وی با اشاره به اینکه دولت باید کارآفرینان و تولیدکنندگان را به سرمایه گذاری بیشتر تشویق و از سرمایه گذاران خارجی استقبال کند، گفت: دولت باید به هر تولیدکننده‌ای که شریک و سرمایه گذار خارجی به ایران بیاورد را تشویق و به آن امتیازات خاص بدهد که قطعاً وجود سرمایه گذاران خارجی در ایران مانع بزرگی بر سر تحریمهائی که در آینده برعلیه کشورمان اعمال خواهند شد میباشد و دست دشمنان خارجی را جهت ضربه زدن به منافع ایران می‌بندد.  

مجلس تحرک و سرعت بیشتری از خود نشان دهد/ قوه قضائیه با فساد، رانت خواری و  مدیران خائن برخورد کند:

 وی اضافه کرد: در کنار فعالیتهای دولت، قوه مقننه و نمایندگان مجلس هم باید اقدامات اساسی در جهت حذف قوانین قدیمی و بازدارنده، قوانین تسهیل کننده و کمک کننده به تولید و صادرات غیرنفتی را تصویب کرده و در خصوص بررسی قوانین کشور تحرک و سرعت بیشتری از خود نشان دهند.

 این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تحقق شعار امسال کمی همت، اراده و مردانگی میخواهد، گفت: اگر دولت نیز خواستار تصویب و یا اصلاح قوانینی در جهت تحقق شعار سال باشد، نمایندگان مجلس باید سریع موضوع را پیگیری و نسبت به تصویب آن قانون و یاری دادن دولت و فعالان اقتصادی اقدام کنند.

قوه قضائیه هم باید با فساد و رانت خواری و مسئولان و مدیران خائن و ضربه زننده به منافع ملی و ایجاد کنندگان مانع در برابر تحقق شعار سال و همچنین کسانیکه بذر ناامیدی در دل کارآفرینان و تولیدکنندگان میکارند، برخورد کند و زمینه را برای فعالیت سالم و بی دغدغه همراه با امنیت بالا و اطمینان بخش برای فعالان اقتصادی مهیا نماید.

در خاتمه لازم بذکر است که بخش اعظم مشکلات کشور مربوط به بیکاری بویژه بیکاری جوانان و افراد تحصلکرده میباشد که همین بیکاری معضلات مختلفی را در پی داشته و حتی میتواند به بحران مبدل شود، لکن پُر واضح است که دولت نمیتواند ایجاد کنندۀ شغل و اشتغال برای همۀ بیکاران باشد پس دولت باید از دخالت در کارهای اقتصادی علی الخصوص تولید و تجارت پرهیز نموده و فقط سیاستگزار و بسترساز و همچنین ناظر بر امورات اقتصادی باشد و زمینه را برای فعالیت هرچه بهتر و قویتر بخش خصوصی و کارآفرینان و تولیدکنندگان غیردولتی هموار سازد.

پس اگر میخواهیم مشکلات تولید و اقتصاد کشور در کوتاهترین زمان مرتفع و رشد و شکوفایی در همه زمینه ها محقق شود، دولت را سریعاً از اقتصاد بیرون بکشید و کار را به بخش خصوصی واقعی محول کنید. ضمناً تجربه نشان داده که اقتصاد تمام کشورهای پیشرفته دنیا فقط توسط بخش خصوصی ساخته و روز به روز رشد کرده و میلیونها اشتغال نیز توسط همین بخش و کارآفرینان و تولیدکنندگان ایجاد شده است!! 

علیپور تشریح کرد: بارها عرض کرده ام که کشور ما دارای کارآفرینان بزرگی است که هر کدام از آنان دست کمی از دولت نداشته و هر یک میتوانند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را در اوج تحریمها مرتفع نمایند. پس دولت باید آنان را دریابد تا مشکلات خودش نیز روز به روز کمتر و از دست کسری بودجه، خام فروشی، بیکاری جوانان، گردش چرخ تولید و دهها مشکل دیگر خلاصی یابد. والا با روند فعلی اگر توافقنامه وین هم امضاء شود و مجدداً برجام هم احیاء گردد، هیچ اتفاق مثبت تازه ای در کشور رخ نخواهد داد.!!

لازم به یادآوری است که برجام به تنهایی نمیتواند مشکلات را مرتفع و اقتصاد ما را شکوفا کند، بلکه برجام فقط بستر ساز بوده و تنها زمینه را برای ما فراهم میکند و این دولت و مسئولین نظام هستند که باید از این فرصتها بنحو مطلوب استفاده کنند.

و در نهایت در خصوص شعار سال (تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین) نیز باید تأکید کنم که رشد و شکوفایی اقتصاد کشورمان و رفع مشکلات ایران در گرو “تولید” و تحقق همین “شعار سال”  است زیرا گردش قدرتمند چرخ تولید، هم تجارت و اقتصاد را از رکود خارج میکند، هم با صادرات کالاهای تولید شده داخلی، ارزآوری افزایش و سطح درآمد ارزی کشور رشد میکند، ضمناً روز به روز سطح بیکاری را کاهش و اشتغال کلان ایجاد مینماید.

وی گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، اقتصاد دانش بنیان یعنی دانش و فناوری پیشرفته نقش آفرینی فراوان و کاملی در همۀ عرصه های تولید داشته باشد. انتخاب کارهای تولیدی هم باید برخاستۀ از نگاه دانشی و بینشی و علمی باشد، این معنای اقتصاد دانش بنیان است.

پس با این دیدگاه و با بهره مندی از شرکتهای دانش بنیان در عرصۀ تولید کشور، قطعاً تولید رشد لازمه را پیدا کرده و جهش بالایی را نیز در پی خواهد داشت. پرهیز از تولید سنتی و استفاده از دانش روز و شرکتهای خلاق و دانش بنیان، بهره وری را دو چندان خواهد کرد.

مجدداً برای چندمین بار متذکر میشوم که نباید نسبت به شعار سال بی تفاوت بود و اجرای آنرا نادیده گرفت و کاری کرد که در انتهای سال به کلمه متأسفانه برسیم و بگوییم که شعار امسال نیز از قوه به فعل تبدیل نشد!! حضرت آیت اله خامنه ای در پیام نوروز ۱۴۰۱ خودشان به صراحت اعلام فرمودند که اجرای شعار سال به این معنا نیست که تعدادی تابلو و بیلبورد در سطح خیابانها نصب کرده و فقط روی سربرگ ادارات و وزارتخانه ها شعار سال چاپ شود!! بلکه باید هم و غم تمام مسئولین و دولتمردان اجرای دقیق فرمایشات رهبری باشد تا بیانات ایشان در حرف باقی نماند.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در پایان بیان کرد: اگر قوای سه گانه علی الخصوص دولت محترم اقدامات مورد نیاز را با دقت و با سرعت انجام دهند قطعاً در کوتاهترین زمان شاهد رضایت کارآفرینان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و حتی مردم عادی نیز خواهیم بود و چرخ تولید و صادرات و حتی بخشهای دیگر اقتصاد ایران نیز بخوبی خواهد چرخید و نهایتاً درآمدهای ارزی و ریالی کشور هم بیش از پیش رشد خواهد کرد./انتهای پیام

Leave a Comment