دولت برای نابودی منتقدین خود کمر همت بسته/ ممر درآمد و ارتزاق منتقدین را مسدود کرده اند

اظهارات تعجب برانگیز سبزعلیپور

امیدوارم بنده اشتباه کرده باشم و تمام دیده ها و شنیده هایم توهمی بیش نباشد و دولت جناب آقای روحانی چنین قصد و نیتی نداشته باشد و از این پس رفتار و برخورد دولت و دولتمردان معزز با منتقدین دوستانه و مهربانانه باشد.

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در نود و سومین نشست ماهانه خود با اعضاء مرکز جامع صادراتی ایران طی سخنانی در جمع مدیران شرکتهای صادراتی، صاحبان صنایع و سرمایه، فعالان اقتصادی و دانشگاهیان، به اوضاع بد اقتصادی و رشد بی رویه و سرسام آور قیمت ارزهای خارجی و همچنین افزایش بی حساب و کتاب نرخ دلار طی روزهای اخیر و کاهش شدید ارزش پول ملی اشاره کرد و گفت: ابتدا اجازه میخواهم تا بابت تأخیر یکماهه در برگزاری این نشست از همۀ دوستان و بزرگواران عذرخواهی کنم، و اما در خصوص اوضاع بد اقتصادی و آشفتگی بیش از حدِ بازار ارز باید عرض کنم که متأسفانه تصمیمات و سیاست های غلط دولت و همچنین سوء مدیریت غالب دولتمردان موجب شده تا به این مرحله از مشکلات و نابسامانی ها برسیم که تداوم همین سیاستها و عملکردها اقتصاد کشور را به ورطۀ نابودی خواهد کشاند و میتوانم به جرأت بگویم که مشکلات اقتصادی ما هیچ ربطی به تصمیمات و دشمنی های کسانی همچون “دونالد ترامپ” ندارد بلکه ساخته و پرداختۀ خودخواهی ها و مدیریت غلط غالب مسئولین و دولتمردان میباشد.

وی افزود: نکتۀ مهمی که روح و روان مرا بشدت عذاب میدهد این است طی سالهای گذشته بویژه در دوران دولتهای اول و دوم آقای روحانی، به کررات و بدون هیچ توهینی، فارغ از جبهه بندی های سیاسی و حزبی، در کمال ادب و از سر اخلاص انتقادات و پیشنهادات خود را بیان کرده و به تمام این معضلات، مشکلات و نابسامانی های اقتصادی که امروز گرفتار آن شده ایم پیشاپیش اشاره و به دولت آقای روحانی هشدار و آماده باش داده بودیم اما چون سخنانمان مملوّ از حقیقتِ تلخ و ناگوار بود در نتیجه خریداری نداشت زیرا آقایان و درکل غالب مردم دروغ شیرین را بیشتر می پسندند تا واقعیتِ تلخ و بارها دیده شده که خیلی از حضرات برای شنیدن دروغهای شیرین، حتی پولهای هنگفتی هم پرداخت میکنند و در اصل دروغ را می خرند اما کسی را که سخن تلخ بگوید ولو اینکه آن سخن واقعیتِ محض هم باشد را وتو و تردش میکنند!! یعنی آقایان دوست دارند که دائماً این دروغ را بشنوند و آنرا گران هم بخرند (آقا، چقدر سر شما مثل سرِ شاه می ماند)!! 

علیپور اظهار داشت: ما برخی از اِشکالات دولت و همچنین اکثرِ مشکلات اقتصادی و پولی و ارزی را پیش از وقوع، علناً به مسئولین امر گوشزد کرده بودیم اما نه تنها ترد شدیم بلکه در لیست سیاه و در زمرۀ دشنمان دولت قرار گرفتیم!! چرا؟

چونکه بطور نمونه گفته بودیم:

چند روز پس از انتخابات سال ۹۲ گفتیم که برخی از افرادی که این روزها دور آقای روحانی حلقه زده اند از جمله آقای “حسین فریدون” به درد حضور در دولت یازدهم نمی خورند و حضورشان مشکل ساز میشود!!

گفتیم: اینقدر از دولت و از عملکرد خودتان تعریف و تمجید نکنید و اجازه دهید دیگران از شما تعریف کنند!!

گفتیم: جناب آقای روحانی، صد روز اول دولت یازدهم تمام شد، چرا به وعدۀ صد روزه ای که داده بودید عمل نکردید؟      

گفتیم: وعدۀ غیر واقعی به مردم ندهید و اگر قول و وعده ای هم میدهید حتماً به آن عمل کنید زیرا در غیر اینصورت مردم نسبت به عملکرد “دولت تدبیر و امید” و آیندۀ آن بی اعتماد خواهند شد!!

گفتیم: مدیریت “ولی اله سیف” بر بانک مرکزی قابل دفاع نیست و ادامۀ ریاست وی، مشکلات پولی و بانکی را تشدید خواهد کرد!!

گفتیم: سیاستهای ارزی اشتباه است و با این روندی که جلو میرویم افزایش نرخ “دلار” اجتناب ناپذیر و رشد خواهد کرد!!

گفتیم: اگر این سیاستها و برنامه ها را اجرا نکنید، قطعاً “بیماری هلندی” اقتصاد تشدید میشود و روز به روز رکود فراگیرتر و چرخ تولید متوقف و در نتیجه نرخ بیکاری رشد وحشتناکی خواهد داشت!!

گفتیم: نرخ تورم به قیمت کم فروشی و کاهش کیفیت کالاها و خدمات کنترل شده است و در واقعیت تورم همچنان بر دوش مردم سنگینی میکند!!

گفتیم: اینقدر از “برجام” تعریف نکنید و رفع همۀ مشکلات کشور را به اجرای برجام گره نزنید، زیرا با این شیوه و تعریف های بی مورد و غیر واقعی، سطح توقع مردم را بالا میبرید و اگر مشکلی سر راه برجام پیش بیاید و مشکلات کشور نیز کمافی السابق باقی بماند، اعتماد مردم به دولت تدبیر و امید بشدت از بین میرود!!  

گفتیم: این تعداد هواپیمایی که به ایرباس و بوئینگ و سایر شرکتهای تولیدی در جهان سفارش داده و آنرا پی در پی تبلیغ و بزرگنمایی میکنید (۱۲۷ فروند از جمله ۸ فروند هواپیمای سوپر جاموی ای۳۸۰ )، کاملاً احساسی و غیر واقعی است!! لطفاً واقع بین باشید در رؤیا سیر نکنید!!  

گفتیم: دولت “فرمانده اقتصادی” ندارد و “تیم اقتصادی” هم هماهنگ و قوی نیست و حضور اشخاصی همچون “نعمت زاده” در دولت خطرناک است!!

گفتیم: به منتقدین و جناحهای مخالف دولت، توهین و بی احترامی نکنید زیرا عواقب آن برای دولت خطرناک خواهد بود!!

گفتیم: دروغ نگوئید و جلوی دزدی ها، اختلاسها، باند بازیها، رفیق بازیها، حقوقهای نجومی و در کل فساد را بگیرید!!

گفتیم: بیش از اینکه به خارجی ها اعتماد کنید، کمی هم به صنایع داخلی و بخش خصوصی خودمان اعتنا و اعتماد کنید!!

گفتیم: تحریمها از بین نرفته بلکه بطور موقت تعلیق شده و احتمالاً با کارشکنی هایی که آمریکا انجام میدهد، تحریمهای جدیدی در راه میباشد!!

گفتیم: اینقدر سنگ “توتال” فرانسه را به سینه نزنید و روی آن تبلیغات نکنید، این شرکت قابل اعتماد نیست و قطعاً از پارس جنوبی خارج میشود و دست وزارت نفت را داخل پوست گردو میگذارد!!

گفتیم: سال ۹۷ سالِ سختی خواهد بود و اَشک همه را درخواهد آورد!!

گفتیم: آمارهای غیر واقعی ارائه ندهید، واقعیت اقتصاد کشور و کار و زندگی مردم حکایت دیگری دارد و آمارهای شما را نقض میکند!!

و… دهها مورد دیگر نیز گفتیم اما …..

سبزعلیپور در ادامه افزود: ببخشید از اینکه تعداد (گفتیم گفتیم ها) زیاد شد اما برای اینکه به اصل موضوع بپردازم مجبور بودم که به برخی از گفته ها، انتقادات و پیشنهادات مان صراحتاً اشاره کنم. ما از سر دلسوزی این موارد را به دولت محترم یادآوردی و گوشزد کردیم اما حاصل آن چه شد؟ هیچی، نه تنها ارزشی به گفته هایمان قائل نشدند بلکه از دستمان دلخور شده و در برابرمان گارد هم گرفتند!! در عوض مشکلات و معضلاتی را که هشدار داده بودیم پی در پی از راه رسیده و مابقی نیز بزودی از را میرسند!! 

درکل حاصل دلسوزی و انتقاد بنده و سایر دوستان منتقد شد: کم سواد، بی دین، حسود، دنیا ندیده، متوهم و بزدل و عقب مانده و این اخیراً هم بی عقل که با بررسی یکی از رسانه ها، این پنجاه و چهارمین توهین آقای رئیس جمهور بوده است.

و یا اینکه آقای نوبخت معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت تمسخرآمیز به منتقدین دولت گفتند: باش تا صبح دولتت بدمد!!!!

وی اظهار داشت: با وجود سیاستهای غلط و ناکارآمد، مشکلات موجود و عدم تحقق وعده های اقتصادی داده شده توسط آقای روحانی، پر واضح است که بالاخره جمعی از اقتصاددانان و کارشناسان برجسته کشور، انتقاداتی را بر عملکرد دولت و تیم اقتصادی آن داشته باشند اما اگر قرار باشد که به صرفِ انتقاد این عزیزان، از آنها بَدمان بیاید و از آنان متنفر باشیم!! یا آنها را نامحرم بدانیم، درب اتاق دولتمردان را به روی آنان ببندیم، نام آنها را در لیست سیاه بگذاریم و در هیچ نشست و جلسه ای هم دعوتشان نکنیم و دست آخر اینکه، رسانه های دولتی و همسو با دولت را نیز مجاب کنیم که هیچیک از نظرات و مصاحبه های آنان را چاپ و منتشر نکنند!! اصلاً کار صحیح و پسندیده ای نیست.

در همین راستا اقتصاددانانی را که هر چقدر هم برجسته و صاحب نام باشند اما چون منتقد سیاستهای غلط دولت هستند و با نظرات مردان اقتصادی دولت نیز همسو نمیباشند را اشخاصی بیسواد و بی اهمیت دانستن و برعکس کسانی را که شاید سواد قابل قبول اقتصادی هم نداشته باشند را فقط بدلیل اینکه “به به” و “چه چه” گوی دولت هستند و در برابر تیم اقتصادی دولت هم چشم بسته سرِ تعظیم فرود می آورند را آقای دکتر و پرفسور و اقتصاددان برجسته نامیدن کاری غلط و خیانت به این کشور است.

علیپور خاطر نشان کرد: اینکه جناب آقای روحانی طی چند سال گذشته، بارها در سخنان شان فرموده اند که چنانچه کسی دولت را نقد کرده و اشتباهات دولت را متذکر شود ایشان و سایر دولتمردان به او احترام گذاشته و به وی تواضع میکنند و دست او را نیز میبوسند خیلی خوب است و باید این اعتمادِ به نفسِ قوی ریاست محترم جمهوری را ستود اما بعید میدانم که تاکنون چنین فرمایشاتی محقق شده و از حد سخن به عمل مبدل گردیده باشد. زیرا گذر زمان این واقعیت را بخوبی نشان داده که حتی انتقاد دلسوزانۀ دوستان و یاران خودشان را هم برنتافته و با شکایت دولت، حتی برخی از آنان را صرف انتقاد از سیاستهای غلط و نادرست دولت به زندان انداخته اند!!

سبزعلیپور تصریح کرد: پنج سال گذشته با بی اعتنایی و قهر دولت علی الخصوص شخص آقای روحانی با منتقدین سپری شد، هرچند که این ایام به ما هم خیلی سخت و نگران کننده گذشت اما باز هم بخاطر عشق و علاقه به میهن و ملت و آرزوی رشد و شکوفایی اقتصاد ایران، تمامی کج خلقی ها و بی مهری های دولت با خود را به ورطۀ فراموشی سپردیم و پس از پیروزی ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ سریعاً و بدون فوت وقت، آغاز دولت دوازدهم را به آقای روحانی تبریک گفتیم و در واکنش به سخنان شان در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از پیروزی در انتخابات ۹۶ و همچنین دعوت رئیس دولت دوازدهم از مخالفین و منتقدینش جهت یاری و همکاری با دولت، صادقانه خدمت شان عرض کردیم: منتقدین اقتصادی آماده همکاری با دولت جدیدتان هستند و دست دوستی و همکاری نیز بسوی تان دراز می کنند بشرطی که شما دست رد به سینۀ شان نزنید!!

از آنروز درست یکسال سپری شده اما در طی این مدت نه تنها دولت دوازدهم دست رد به سینه ما (که منِ علیپور هم جزیی از کل منتقدین هستم) زده است بلکه باز هم متأسفانه درب به همان پاشنۀ سابق چرخیده و ما هنوز همان مغضوبان درگاه دولت تدبیر و امید هستیم که واقعاً جای تعجب و تأمل دارد.!!

به اعتقاد اینجانب، پیشرفت در بُعد اقتصادی، علی الخصوص در این برهه از زمان که ترامپ به توافقنامه هسته ای پشت کرده و از برجام خارج شده و تحریمهای قدیم و جدید نیز به سوی ایران سرازیر شده اند لازمۀ بقا و شکوفایی نظام سیاسی و اجتماعی کشورمان است. پیشرفت اقتصادی با شاخص های متعددی سنجیده میشود. منجمله: رشد تولید سرانه در جامعه، نرخ بیکاری، نرخ تورم، توزیع درآمد بین آحاد مردم، متوسط میزان تحصیلات نیروی کار، دسترسی به خدمات آموزشی و بهداشتی، امید به زندگی، میزان تولیدات فرهنگی، تأمین زندگی در زمان بازنشستگی و بیکاری و…. از جمله شاخص‌ های پیشرفت اقتصادی است. لکن این فاکتورها آنهم در کشور کهن، مهم و ثروتمندی همچون ایران دور از دسترس نیست فقط کمی همت، اراده و وفاق، دوستی و همکاری و همدلی نیاز دارد.

وی گفت: اجازه دهید تا به این نکته هم اشاره کنم که اینجانب از ابتدا به برجام نقد داشتم و به کّررات اِشکالات و نقاط ضعف آنرا به دولت محترم گوشزد و یادآوری کرده بودم و صد البته که دولتمردان گرامی هم ارزشی به نقد و انتقادات بنده قائل نشدند اما علیرغم نقدی که طی سه سال گذشته داشتم نه تنها از بابت خروج ترامپ از برجام خوشحال نشدم بلکه همان روزی که ترامپ از برجام خارج شد بدون فوت وقت به عمل نادرست وی واکنش نشان داده و صراحتاً از طریق رسانه ها به دوستان و منتقدین دولت اعلام کردم که امروز نه وقت انتقام گرفتن از دولت است و نه وقت متلک انداختن به دولتمردان.!!

سپس تأکید کردم که طرف مقابل و جناح مخالف خود را که اینک دچار کسالت و مریضی شده را در گوشۀ رینگ بوکس گیر انداختن و به سر و صورتش مشت زدن، رسم جوانمردی نیست هرچند که سیاست جوانمردی و مردانگی سرش نمیشود اما منافع ملی به ما حکم میکند که با هم احساسی رفتار کنیم نه سیاسی و اتحاد و همبستگی ملت و ایران و ایرانی را حفظ نمائیم. این واکنش دوستانۀ بنده بود به گرفتاری دولت اما برعکس این روزها شاهد هستیم که دولت محترم دست پیش گرفته و طلبکار هم شده، بطوریکه منتقدین برجام و نقد کنندگان دولت را به بادِ انتقاد گرفته و آنان را به گوشۀ رینگ بوکس برده و تا میتواند به سر و صورتشان مشت میزند و منتقدین داخلی را مقصرِ شکست برجام اعلام میکند و خواستار عذرخواهی منتقدین بابت خروج ترامپ از برجام شده است!!! ما چه کردیم و دولت چه پاسخی داد!! این هم نتیجه همدلی و حمایت از دولت!!  

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه تصریح نمود: در کمال تأسف باید عرض کنم که جناب آقای روحانی و سایر دولتمردان عزیز هیچ علاقه ای به شنیدن سخنان منتقدین خود ندارند ولو اینکه این سخنان دلسوزانه و سازنده هم باشد، لاجرم چیزی که من متوجه شده ام این است که سیاست دولت آقای روحانی در این راستا میباشد که منتقدان دولت باید طرد شوند و هیچ دولتمردی هم نباید با آنان همکاری کند!! درب تمام اتاقهای دولت و وزارتخانه ها به رویشان بسته شده!! مکاتبات شان با دستگاههای دولتی بعضاً بی پاسخ می ماند!! درخواستهای قانونی شان اجابت نمیشود!! برای انجام هر کار مجازی که اجازه و یا مجوز میخواهند، متأسفانه موافقت نمیشود!! ممر درآمد و ارتزاق منتقدین را مسدود کرده اند و بر سر راه کسب و کارهای شخصی شان نیز کارشکنی میکنند، بطوریکه دولت برای نابودی منتقدین خود کمر همت بسته و از این پس باید منتظر مرگ منتقدین از جمله بندۀ حقیر باشیم!! به جرأت میتوانم بگویم کاری که دولت فعلی با منتقدین کرده و میکند، دولت احمدی نژاد علیرغم انتقادات تندی که ما به عملکردش داشتیم با ما نکرد.!! از این پس سعی میکنم تا تند خویی و بی مهری دولتمردان با منتقدین را مورد به مورد به اطلاع مردم برسانم که امیدوارم بنده اشتباه کرده باشم و تمام دیده ها و شنیده هایم توهمی بیش نباشد و دولت جناب آقای روحانی چنین قصد و نیتی نداشته باشد و از این پس رفتار و برخورد دولت و دولتمردان معزز با منتقدین دوستانه و مهربانانه باشد./انتهای پیام

 

تاریخ انتشار: ۹۷/۰۲/۲۹

Leave a Comment