جناب آقای زنگنه، لطفاً سفسطه نکنید!!

علی ایحال در پایان عرائضم مجدداً تأکید میکنم که آقای زنگنه ما مخالف نواقص و ابهامات قرارداد نفتی با توتال هستیم نه مخالف سرمایه گذاری خارجی در ایران!! فلذا حاضریم شما را هم در جذب سرمایه های خارجی یاری دهیم.

هفته گذشته، دوازدهم تیرماه سالجاری کنسرسیومی متشکل از شرکتهای توتال فرانسه، سى ‌ان ‌پى ‌سى چین و پتروپارس ایران قراردادی به ارزش حدودی ۵ میلیارد دلار را به امضاء رسانیدند. امضاء این قرارداد سر و صدای زیادی برپا کرد زیرا دارای ابهام و نواقص زیادی میباشد که اجرا و موفقیت آنرا در هاله ای از ابهام فرو میبرد.

قرارداد نفتی ایران که با توتال بمنظور توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی منعقد گردید از نظر غالب صاحب نظران و کارشناسان نفتی، سیاسی و اقتصادی ایران و جهان، تفاهمنامه ای پر ابهام و قراردادی خوب، نسبتا بد، تا حدودی زشت و ناقص میباشد که دست آخر ناتمام و نیمه کاره نیز رها خواهد شد!!

همین ابهامات و انتقادات صورت گرفته موجب شد تا نمایندگان محترم مجلس نیز به این قرارداد ورود پیدا کرده و جهت بررسی ابعاد این قرارداد، آقای بیژن زنگنه وزیر نفت را امروز به مجلس احضار نمایند.

وزیر محترم نفت جهت اقناع و راضی نمودن نمایندگان منتقد مجلس، سخنانی را ایراد فرمودند که که شاه بیت سخنرانی ایشان این مطلب بود که (همه منتقدان قرارداد نفتی ایران با توتال، نه تنها با این قرارداد بلکه با هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایران مخالف میباشند)!!

در اینجا جا دارد تا به آقای وزیر نفت عرض کنم که (جناب آقای زنگنه، لطفاً سفسطه نکنید)!!

آقای زنگنه، هیچ ایرانی دلسوز و وطن پرستی وجود ندارد که با رشد و توسعه ایران و شکوفایی اقتصاد کشورش موافق نباشد که اگر چنین شخصی وجود داشته باشد دیگر نامش منتقد نیست بلکه باید آنرا یک خائن و وطن فروش نامید. چرا بجای پاسخ به ابهامات و رفع نواقص موجود قرارداد نفتی با توتال، آسمان و ریسمان میبافید و منتقدین را خائن و وطن فروش مینامید و با این اظهارات گوهربار خود، به شعور مردم و صاحب نظران سیاسی و اقتصادی و ارباب جرائد توهین میکنید؟

آقای زنگنه، منتقدین به شما میگویند:

چرا یکی دو روز پس از میزبانی فرانسه از مجاهدین خلق!! بدون فوت وقت آغوش مان را برای فرانسویان باز کردیم و با آنان قهقهه زدیم و قراردادهای میلیارد دلاری را هم به آنان پیشکش کردیم!! چرا بدترین زمان ممکن برای امضای این قرارداد انتخاب شد؟ (آیا این سوال و انتقاد ما، مخالفت با هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایران میباشد

چرا قرارداد محرمانه بوده و هیچکس از مفاد آن اطلاعی ندارد؟ چون این محرمانگی به تأیید شورای عالی امنیت ملی نرسیده است پس نوعی تخلف میباشد. (آیا درخواست شفافیت قرارداد و انتشار مفاد آن، مخالفت با هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایران میباشد

آقای روحانی انگشت اتهام خود را بسوی تفنگ‌ ‌بدستان نشانه رفته و سپاه پاسداران را رقیب بخش خصوصی اعلام کرده اند!! سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) را همه کاره اقتصاد ایران برشمرده و آنان را در برابر بخش خصوصی قرار داده اند!!

سوال اصلی این است که وقتیکه آقای روحانی خود را دلسوز بخش خصوصی معرفی میکند پس چرا دولت محترم در قرارداد نفتی ایران با توتال، بخش خصوصی را به بازی نگرفته و فقط رانت ویژه ای را در اختیار یک شرکت دولتی قرارداده و برای آن شرکت فضای کار کلان را باز کرده است؟

اگر تفنگ‌ بدستان (سپاه) همه کارۀ اقتصاد ایران و رقیب اصلی بخش خصوصی ایران هستند پس چرا دولت، قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) را هم به بازی نگرفته است؟

چرا برای انتخاب تنها پیمانکار داخلی، ترک تشریفات مناقصه صورت گرفته و این حق از دیگر پیمانکاران سلب شده است؟.     

(آیا طرح این سوالات و مطرح نمودن انتقاداتی از این دست، مخالفت با هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایران میباشد

 پس نتیجه میگیریم که مشکل اصلی عدم رشد اقتصاد ایران و مقصر کوتوله ماندن بخش خصوصی ایران، ایجاد بدبینی، و ایجاد اختلاف و تنش بین سپاه پاسداران و بخش خصوصی و همچنین مخالفت با هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایران دولت و دولتمردان میباشند نه منتقدین!!

محض اطلاع جنابعالی، بارها سرمایه گذاران خارجی را که تمایل به سرمایه گذاری و فعالیت در ایران داشته اند را به جنابعالی، وزارتخانه های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و دستگاههای دیگر معرفی کرده ایم اما با بی اعتنایی شما و سایر دولتمردان مواجه شده ایم.!!

علی ایحال در پایان عرائضم مجدداً تأکید میکنم که آقای زنگنه ما مخالف نواقص و ابهامات قرارداد نفتی با توتال هستیم نه مخالف سرمایه گذاری خارجی در ایران!! فلذا حاضریم شما را هم در جذب سرمایه های خارجی یاری دهیم./انتهای پیام

محمدرضا سبزعلیپور/رئیس مرکز تجارت جهانی ایران

Leave a Comment